Фолк фест Валандово

(Видео) „Стариот џумбушлија“ грмеше на плоштадот во Валандово: Ана Бекута крена на нозе и младо со безвременскиот хит

Српската пејачка Ана Бекута со безвременскиот хит „Стариот џумбушлија“ ги собра валандовчани на плоштадот во градот. Пејачката беше најавена како специјална гостинка на втората предфестивалска …

(Видео) „Стариот џумбушлија“ грмеше на плоштадот во Валандово: Ана Бекута крена на нозе и младо со безвременскиот хит Прочитај повеќе »

Жељко Самарџиќ го собра цело Валандово на плоштад и ја запеа „Како што е таа чаша полна со вино“

Српската музичка ѕвезда Жељко Самарџиќ со македонска песна го отвори 36. издание на традиционалниот фестивал „Фолк фест Валандово“. Освен неговите хитови, Самарџиќ публиката насобрана на …

Жељко Самарџиќ го собра цело Валандово на плоштад и ја запеа „Како што е таа чаша полна со вино“ Прочитај повеќе »

Со Ана Бекута и Жељко Самарџиќ започнува традиционалниот „Фолк фест Валандово“

„Фолк Фест Валандово 2023″ ќе се одржи на 28 мај (недела), со една натпреварувачка вечер, на која ќе бидат изведени 20 новосоздадени фолк композиции. Фестивалот …

Со Ана Бекута и Жељко Самарџиќ започнува традиционалниот „Фолк фест Валандово“ Прочитај повеќе »

Драган Мијалковски победник на „Фолк фест Валандово“

Драган Мијлаковски е победник на 34 издание на „Фолк фест Валандово“. Мијалковски ја овсои првата награда претставувајќи се со песната „Илина“, чиј автор е Љупчо …

Драган Мијалковски победник на „Фолк фест Валандово“ Прочитај повеќе »

„Фолк-фест Валандово“ на 24 и 25 мај

Најреномираниот фестивал на фолк-песни, „Фолк-фест Валандово“, ќе се одржи на 24 и 25 мај. Нов уметнички директор е Живоин Глишиќ, кој на прес-конференцијата најавил дека годинава …

„Фолк-фест Валандово“ на 24 и 25 мај Прочитај повеќе »

Scroll to Top