гренланд

Нивото на морето ќе се покачи за 30 сантиметри и никој нема да може да го спречи, предупредуваат експертите

Поради топењето на ледот на Гренланд во блиска иднина може да дојде до пораст на глобалното ниво на морето за речиси 30 сантиметри. Наодите објавени …

Нивото на морето ќе се покачи за 30 сантиметри и никој нема да може да го спречи, предупредуваат експертите Прочитај повеќе »

(Видео) Земји во светот кои успешно се одбранија од коронавирусот

Коронавирусот агресивно се рашири речиси во секој ден на светот, заразувајќи повеќе од 130.000 луѓе. Сепак некои земји успеаа да се одбранат од оваа инфекција. …

(Видео) Земји во светот кои успешно се одбранија од коронавирусот Прочитај повеќе »

Гренланд се топи побрзо од очекуваното, научниците предупредуваат на целосен потоп

Научниците предупредуваат на нова закана која би можела да предизвика целосен потоп. Во најновите истражувања тие велат дека топлите океански води, под огромните глечери на …

Гренланд се топи побрзо од очекуваното, научниците предупредуваат на целосен потоп Прочитај повеќе »

Над 300 милиони луѓе ќе бидат на удар од големи поплави, предупредуваат светски научници

Стотина милиони луѓе ќе останат без своите домови во наредните 30 години поради големи поплави предизвикани од глобалниот пораст на нивото на морињата и океаните. …

Над 300 милиони луѓе ќе бидат на удар од големи поплави, предупредуваат светски научници Прочитај повеќе »

Експерти од ОН предупредуваат на масовен егзодус на 200 милиони луѓе

Агенцијата на Обединетите нации за миграција, излезе со катаклизмични предвидувања за последиците од климатските промени, кои не очекуваат на глобално ниво. Според предвидувањата на агенцијата …

Експерти од ОН предупредуваат на масовен егзодус на 200 милиони луѓе Прочитај повеќе »

(Фото) Откако не му дадоа да го купи Гренланд, Трамп се шегува на „Твитер“

Американскиот претседател Доналд Трамп по одбивањето на данските власти да му го продадат островот Гренланд, се пошегува на „Твитер“, дека нема намера да гради згради …

(Фото) Откако не му дадоа да го купи Гренланд, Трамп се шегува на „Твитер“ Прочитај повеќе »

Дански политичари: Трамп сака да не врати во времето на колонизацијата

Желбата на американскиот претседател Доналд Трамп да го купи од Данците најголемиот светски остров Гренланд, наиде на голем број пречки. Првата и најголема беа 56.000 …

Дански политичари: Трамп сака да не врати во времето на колонизацијата Прочитај повеќе »

(Видео) Гренланд исчезнува, за еден месец стопени 12,5 милиони тони лед

Островот Гренланд во последните месец дена се топи со незабележана брзина. Научниците предупредуваат и за пожарите кои стануваат се почести на ова место, пренесува „Сајенс …

(Видео) Гренланд исчезнува, за еден месец стопени 12,5 милиони тони лед Прочитај повеќе »

Гори цел Арктик, огнени стихии голтаат делови од Сибир, Аљаска, Гренланд

Научниците веќе долго време предупредуваат дека подрачјето околу Арктикот се загрева двојно побрзо од остатокот на планетата. Ситуацијата на Арктикот станала алармантна по најтоплиот јуни …

Гори цел Арктик, огнени стихии голтаат делови од Сибир, Аљаска, Гренланд Прочитај повеќе »

Под дебелиот леден слој на Антарктикот откриени повеќе од 470 езера

Научниците под ледот на Гренланд открија повеќе од 50 нови езера, а досега научниците имале сознанија за само четири. Антарктикот под ледот крие 470 езера, …

Под дебелиот леден слој на Антарктикот откриени повеќе од 470 езера Прочитај повеќе »

Северниот пол не е на север, а Земјата е во голема опасност, стравуваат научниците

Северниот пол повеќе не се наоѓа на позицијата на која бил претходно, тврди научникот Вилијам Браун. Браун смета дека повеќе никој не може прецизно да …

Северниот пол не е на север, а Земјата е во голема опасност, стравуваат научниците Прочитај повеќе »

Во 2018 намален број сиромашни, заздравува озонот, горилата не се загрозени

Претходната 2018 година беше драматична, полна со тешки катастрофи, што природни, што предизвикани од човечко делување. Сепак не треба да се заборави дека изминатата година …

Во 2018 намален број сиромашни, заздравува озонот, горилата не се загрозени Прочитај повеќе »

Земјата во 2030 година ќе се врати во состојбата од пред три милиони години

Се очекува климата на Земјата во 2030 година да биде иста како што била пред три милиони години, пишуваат истражувачите во студијата објавена во понеделникот во …

Земјата во 2030 година ќе се врати во состојбата од пред три милиони години Прочитај повеќе »

Американската војска молчи за ударот на метеор во близина на нивната база

На крајот на јули, метеор тежок повеќе од два килотони, паднал на Гренланд во близина на американската воздушна база, но никој од официјалните лица не …

Американската војска молчи за ударот на метеор во близина на нивната база Прочитај повеќе »

Американци не знаат да ја пронајдат Европа на мапата на светот

Познатиот американски водител Џими Кимел ја понижи сопствената нација прашувајќи ги Американците да покажат како се нарекуваат поедини земји на мапата. Отсекогаш владеело мислењето дека …

Американци не знаат да ја пронајдат Европа на мапата на светот Прочитај повеќе »

Патувањето околу светот со крузерот „Викинг сан“ ќе трае 245 дена

Луксузниот норвешки крузер „Викинг сан“ во август 2019 година ќе тргне на патување околу светот и за 245 дена ќе посети 59 земји на секој …

Патувањето околу светот со крузерот „Викинг сан“ ќе трае 245 дена Прочитај повеќе »