гугл

Шефица во „Гугл“ му се пуштала на еден од вработените, кога ја откачил, добил отказ

Еден од извршните директор на „Гугл“, Рајан Олохан, тврди дека бил отпуштен од работа затоа што ја одбил неговат надредена Тифани Милер. Рече дека добил …

Шефица во „Гугл“ му се пуштала на еден од вработените, кога ја откачил, добил отказ Прочитај повеќе »

„Вордкрафт“ алатка на „Гугл“, која сама пишува текстови

„Вордкрафт“ е уредувач на текст, дизајниран да ги инспирира писателите во потрага по нови приказни. Експертите велат дека се уште не е на пат да …

„Вордкрафт“ алатка на „Гугл“, која сама пишува текстови Прочитај повеќе »

„Гугл“ ги промени правилата, повеќе не е дозволено 1 GB RAM за телефони

Вестите кои доаѓаат од „Гугл“ ќе ја променат употребата на евтини и стари модели на паметни телефони. Вообичаено е паметните телефони со Андроид со шест, …

„Гугл“ ги промени правилата, повеќе не е дозволено 1 GB RAM за телефони Прочитај повеќе »

„Гугл“ ги тестира новите паметни очила

Пред десет години „Гугл“ го претстави прототипот на своите први паметни очила. На I/O конференцијата во мај тие претставија прототип на новата генерација паметни очила, …

„Гугл“ ги тестира новите паметни очила Прочитај повеќе »

Роботите и вештачката интелигенција се свесни, тврди инженер од „Гугл“

Инженер вработен во компанијата „Гугл“, тврди дека вештачката интелигенција веќе почнува да станува свесна. Блејк Лемојн работел како софтвер инженер во тимот за развој на …

Роботите и вештачката интелигенција се свесни, тврди инженер од „Гугл“ Прочитај повеќе »

Руски „Гугл“ ги собира вашите податоци, сè завршува на серверите во Москва

Информациите кои компанијата Yandex, позната како рускиот „Гугл“ ги собира од Android и iOS корисниците се испраќаат директно на руските сервери, пишуваат медиумтие. Најголемата руска …

Руски „Гугл“ ги собира вашите податоци, сè завршува на серверите во Москва Прочитај повеќе »

Како правилно да ги полните мобилните, а батеријата да ви држи подолго време

Батериите во нашите паметни телефони имаат ограничен век на траење и ако погрешно ги полниме може да настанат сериозни технички проблеми. Повеќето мислат дека телефоните …

Како правилно да ги полните мобилните, а батеријата да ви држи подолго време Прочитај повеќе »

Илјадници корисници утрово немале пристап до „Гугл“, „Јутјуб“ и нивниот е-мејл

Кај илјадници корисници утрово се јавиле проблеми со топ-веб локациите, како што се „Гугл“ и „Јутјуб“. Според извештаите на социјалните мрежи, е-мејл услугите исто така …

Илјадници корисници утрово немале пристап до „Гугл“, „Јутјуб“ и нивниот е-мејл Прочитај повеќе »

„Фејсбук“ го избрал профитот на сметка на сузбивање на говорот на омраза, открива свиркач од компанијата на Цукерберг

„Фејсбук“ го избрал профитот на сметка на сузбивање на говорот на омраза, открива свиркачот Фенис Хоген, која работела како менаџер во компанијата на Цукерберг. Хоген …

„Фејсбук“ го избрал профитот на сметка на сузбивање на говорот на омраза, открива свиркач од компанијата на Цукерберг Прочитај повеќе »

Сопругата на фудбалерот Мауро Икарди, Ванда, доби милионска оштета, поради ширење на лажни интимни видеа

Сопругата на аргентинскиот фудбалер Мауро Икарди, Ванда Нара, доби милионска оштета од „Гугл“ и „Јаху“, затоа што тие ширеле лажни видеа со интимна содржина. Овие …

Сопругата на фудбалерот Мауро Икарди, Ванда, доби милионска оштета, поради ширење на лажни интимни видеа Прочитај повеќе »

(Видео) НЛО забележано на Антарктикот преку мапата на „Гугл“

Теоретичари на заговор тврдат дека забележале НЛО на Антарктикот преку мапата на „Гугл“. Таинствениот древен предмет бил откриен по топењето на ледот и снегот на …

(Видео) НЛО забележано на Антарктикот преку мапата на „Гугл“ Прочитај повеќе »

Најголема тужба против „Гугл“, компанијата го кршела законот против монопол

Американскиот Секретаријат за правосудство упати тужба во вторникот против компанијата „Гугл“ поради кршење на законот против монопол. Од Секретаријатот велат дека технолошкиот гигант ја злоупотребил …

Најголема тужба против „Гугл“, компанијата го кршела законот против монопол Прочитај повеќе »

„Гугл“ знае колку време ќе трае пандемијата со коронавирусот

Главните извршни директори од компанијата „Гугл“ на сите свои вработени им наложиле дека работата од дома ќе продолжи најмалку уште една година, па оттука голем …

„Гугл“ знае колку време ќе трае пандемијата со коронавирусот Прочитај повеќе »

Пад на системот на „Гугл“, „Јутјуб“ и сите сервиси на технолошкиот гигант

Корисниците деновиве не беа во можност да пристапат на ниту еден сервис на Google. Имаше голем број жалби поради проблемите со пристапот на Gmail, Youtube, …

Пад на системот на „Гугл“, „Јутјуб“ и сите сервиси на технолошкиот гигант Прочитај повеќе »

Проблемите со „Гугл“ најмногу ги погодија корисниците во САД

Во неделата вечерта се случи дефект на глобално ниво при што дошло до прекин социјалните мрежи „Снапчет“, „Јутјуб“ и „Гугл“. Од „Гугл“ ја потврија веста …

Проблемите со „Гугл“ најмногу ги погодија корисниците во САД Прочитај повеќе »

„Гугл“ ја прекина соработката со „Хуавеи“

Една од главните компании на технолошкиот џин „Гугл“, „Алфабет инк“, ја прекина соработката со кинеската компанија „Хуавеи“, за пренос на хардвери, софтвери и технички услуги, …

„Гугл“ ја прекина соработката со „Хуавеи“ Прочитај повеќе »

(Видео) Изгубен древен град откриен на дното на океанот

Користејќи го сервисот „Гугл ерт“, научниците открија мистериозен град во Калифорнискиот залив, 60 километри од мексиканскиот брег. Според нив, овој подводен град е големо откритие …

(Видео) Изгубен древен град откриен на дното на океанот Прочитај повеќе »

„Гугл“ и „Фејсбук“ ќе плаќаат големи даноци во Франција

Франција е одлучна да воведе данок за интернет-гигантите како „Гугл“ и „Фејсбук“. Ова го изјавил во Букурешт францускиот министер за финансии, Бруно ле Мер, и …

„Гугл“ и „Фејсбук“ ќе плаќаат големи даноци во Франција Прочитај повеќе »

ЕУ со нова казна за „Гугл“, компанијата треба да плати 1,49 милијарди евра

Антимонополските регулатори на ЕУ денеска му изрекоа казна на најголемиот интернет-пребарувач „Гугл“ од 1,49 милијарди евра, поради злоупотреба на доминантната позиција во онлајн огласувањето. Ова …

ЕУ со нова казна за „Гугл“, компанијата треба да плати 1,49 милијарди евра Прочитај повеќе »

„Гугл“ предупредува веднаш да го ажурирате вашиот Chrome

Одговорните во „Гугл“ на своите корисници им препорачуваат колку е можно побрзо да ја инсталираат најновата верзија на Chrome, укажувајќи на постоењето на zero-day ранливоста, …

„Гугл“ предупредува веднаш да го ажурирате вашиот Chrome Прочитај повеќе »