харвард

Бизнисмен се фрли од 54. кат од зграда во Њујорк, ден пред трагедијата ѝ побарал развод на сопругата

Бизнисменот Дејл Чејни се фрлил од 54 кат од зграда во Њујорк. Вечерта престојувал во познат бар, кој се наоѓал во зградата на истиот кат, …

Бизнисмен се фрли од 54. кат од зграда во Њујорк, ден пред трагедијата ѝ побарал развод на сопругата Прочитај повеќе »

Откриена првата планета надвор од нашата галаксија

Астрономите ја открија првата планета надвор од нашата галаксија. Тие пронашле нешто што наговестува дека е планета, слична на нашата, пренесува „Би-би-си“. Досега се пронајдени …

Откриена првата планета надвор од нашата галаксија Прочитај повеќе »

„Харвард“ е со буџет поголем од 100 држави, но сè повеќе губи на популарност

Најпрестижната универзитетска институција „Харвард“ поседува неверојатно богатство пренесува аналитичкиот портал „Стакер“, но и покрај тоа тој губи од својата популарност. Прочуениот американски Универзитет е побогат …

„Харвард“ е со буџет поголем од 100 држави, но сè повеќе губи на популарност Прочитај повеќе »

Две чаши црвено вино пред спиење и витката линија ви е загарантирана

Две чаши црвено вино пред спиење може да биде волшебна таблета што ќе ви помогне да ја загубите тежината. Ова го покажуваат две истражувања направени …

Две чаши црвено вино пред спиење и витката линија ви е загарантирана Прочитај повеќе »

Познат астрофизичар тврди дека во вселената забележал НЛО

И покрај силното противење на научната заедница, астрофизичарот и космолог Ави Лоеб, кој работи како шеф на одделението за астрономија на Универзитетот Харвард, продолжува да …

Познат астрофизичар тврди дека во вселената забележал НЛО Прочитај повеќе »

Во финансиска криза невработените и ментално нестабилните лица лесно заболуваат од рак

Зголемениот број на невработени и зголемените финансиски кратења во здравството во развиените земји кои следеа по финансиската криза во 2008 година, придонесоа за зголемување на …

Во финансиска криза невработените и ментално нестабилните лица лесно заболуваат од рак Прочитај повеќе »

Вакцинираните лица се одговорни за ширењето заушки

Неодамнешната епидемија на заушки на Универзитетот Харвард се случила затоа што вакцинираните студенти ја рашириле болеста во целиот кампус, според податоците од Одделението за јавно …

Вакцинираните лица се одговорни за ширењето заушки Прочитај повеќе »

Научник од Харвард кој доживеал мозочен удар ја откри тајната на животот

Научничка од Харвард која претрпела мозочен удар, вели дека тоа искуство предизвикало да сфати, кои всушност се луѓето. Неуронаучничката Џил Болт Тејлор, доживеала мозочен удар …

Научник од Харвард кој доживеал мозочен удар ја откри тајната на животот Прочитај повеќе »

Scroll to Top