Хималаите

Сашко Кедев го искачи еден од највисоките врвови во светот, Анапурна на Хималаите

Познатиот кардиолог Сашко Кедев го искачи Анапурна еден од десетте највисоки врвови на Хималаите и светот. Ова место се смета за едно од најтешките за …

Сашко Кедев го искачи еден од највисоките врвови во светот, Анапурна на Хималаите Прочитај повеќе »

Хималите се полни со опасности кои никој не ги контролира, топењето на мразот може да предизвика низа на катастрофи

Повлекување на мразот на Хималаите не претставува опасност само затоа што на тој начин се полнат тамошните езера, туку може да резултира и да предизвика …

Хималите се полни со опасности кои никој не ги контролира, топењето на мразот може да предизвика низа на катастрофи Прочитај повеќе »

(Видео) Над сто загинати кога глечер од Хималаите урна брана во Индија

Над сто луѓе се загинати, а десетици се водат за исчезнати кога дел од глечер на Хималаите се откачил и погодил брана во Индија. Според …

(Видео) Над сто загинати кога глечер од Хималаите урна брана во Индија Прочитај повеќе »

(Фото) Стотина алпинисти минуваат покрај мртовец кој виси на карпа на Монт Еверест

Кандскиот авантурист Елија Сајкали додека се качувал на планинскиот врв Монт Еверест успеал да направи фотографија од замрзнат маж на патеката кон врвот на Хималаите. …

(Фото) Стотина алпинисти минуваат покрај мртовец кој виси на карпа на Монт Еверест Прочитај повеќе »

Чудовиштето Јети од Хималите, всушност, е мечка

Со генетска анализа од наводно пронајдените примероци од чудовиштето Јети утврдено е дека всушност се работи за хималајска мечка. Јети веќе одамна стана дел од …

Чудовиштето Јети од Хималите, всушност, е мечка Прочитај повеќе »

Scroll to Top