јубилеј

Публиката во еден глас ја пееше „Македонија“ со Дадо Топиќ: емоции и носталгија на јубилејниот „Охрид фест“

Со танц и песна водителскиот пар Марјана Станојковска и актерот Васил Зафирчев ја отворија Интернационалната вечер на јубилејниот 30 -ти Охрид фест-Охридски трубадури кој се …

Публиката во еден глас ја пееше „Македонија“ со Дадо Топиќ: емоции и носталгија на јубилејниот „Охрид фест“ Прочитај повеќе »

Бисера Чадловска, прва жена диригент: Ѕвонење на мобилни и шушкање во публика нè вади од фокус среде настап

Бисера Чадловска е првата жена диригент во нашата земја и прва жена диригент вработена во Националната опера и балет. Има диригирано над 50 наслови на …

Бисера Чадловска, прва жена диригент: Ѕвонење на мобилни и шушкање во публика нè вади од фокус среде настап Прочитај повеќе »

(Галерија) Дарио промени пет палта и имаше еден од најдобрите концерти: Журка во Скопје за сите генерации

Во прпеолната сала на Филхармонија, Дарио Панковски одбележа 40 години на македонската музичка сцена. Музички времеплов низ годините со Миг 21:  Нема потреба да ги …

(Галерија) Дарио промени пет палта и имаше еден од најдобрите концерти: Журка во Скопје за сите генерации Прочитај повеќе »

Со „Диџеј Скопје“ Мирко Попов ќе прослави 30 години кариера

Со настанот насловен „Диџеј Скопје“ почнувајќи од петок 15 јули, диск џокејот Мирко Попов ќе прослави 30 години музичка кариера. Настанот ќе се одржи во …

Со „Диџеј Скопје“ Мирко Попов ќе прослави 30 години кариера Прочитај повеќе »

Магдалена Ризова слави 25 години актерска кариера

Актерката Магдалена Ризова утре ќе го прослави 25-годишниот јубилеј како професионален актер. По тој повод на малата сцена во „Театар Kомедија“ утревечер, 14 април, ќе …

Магдалена Ризова слави 25 години актерска кариера Прочитај повеќе »

Scroll to Top