Кајмакчалан

(Фото) Засадени 400 садници во чест на Калина и Александар

Над десетина волонтери од Еколошката групација „Зелена сила“ засадија 400 садници под врвот Клепа, општина Градско, во чест на Калина и Александар, двајцата планинари кои …

(Фото) Засадени 400 садници во чест на Калина и Александар Прочитај повеќе »

Многу дилеми и неодговорени прашања по трагедијата на Кајмакчалан

Федерацијата на планински спортови му ја одзема лиценцата на водичот Зоран Костадиновски од планинаркото друштво „Трансверзалец“ по трагедијата  што се случи на Кајмакчалан, каде што …

Многу дилеми и неодговорени прашања по трагедијата на Кајмакчалан Прочитај повеќе »

Заради дилетантското планинарско друштво ни отидоа децата  

Фамилиите на младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, кои загинаа на Кајмакчалан, испратија писмо до Планинарскиот сојуз на Македонија. Писмото го пренесуваме интегрално: Навистина …

Заради дилетантското планинарско друштво ни отидоа децата   Прочитај повеќе »

Видео од извлекувањето на македонските планинари

Грчката противпожарна служба објави видео од извлекувањето на телата на загинатите македонски планинари Калина Велевска (27) и Александар Миновски (35). Тие загинаа вчера на врвот …

Видео од извлекувањето на македонските планинари Прочитај повеќе »

Исчезнатите планинари на Кајмакчалан пронајдени мртви

Телата на македонските планинари на врвот на Кајмакчалан се пронајдени и тие се извлечени од планината. Според МИА, во моментов телата се симнуваат кон скијачкиот …

Исчезнатите планинари на Кајмакчалан пронајдени мртви Прочитај повеќе »

Калина Велевска е девојката што ја бараат спасувачите на Кајмакчалан

Калина Велевска е 26-годишната девојка која заедно су уште едно момче е исчезната на грчката страна на планината Кајмакчалан. Групата планинари меѓу кои биле Велевска …

Калина Велевска е девојката што ја бараат спасувачите на Кајмакчалан Прочитај повеќе »

МВР ги бара завеаните планинари на Кајмакчалан

Од Министерството за внатрешни работи не потврдуваат дека двајцата планинари на Кајмакчалан се мртви. Иако грчките медиуми пишуваа дека во снежна бура на планината загинале …

МВР ги бара завеаните планинари на Кајмакчалан Прочитај повеќе »

Македонски планинари пронајдени мртви на Кајмакчалан

Двајца македонски планинари доцна синоќа биле пронајдени починати на Кајмакчалан. Како што пренесуваат грчките медиуми, станува збот за момче и за девојка на возраст од 26 …

Македонски планинари пронајдени мртви на Кајмакчалан Прочитај повеќе »

Scroll to Top