Ковид-19

Нов лек на „Фајзер“ ги намалува шансите за сериозна форма на ковид -19 за 89 %

Откако се покажало дека новиот лек на „Фајзер“ ги намалува шансите за сериозна форма на ковид – 19 за 89 %, велат научниците, од компанијата …

Нов лек на „Фајзер“ ги намалува шансите за сериозна форма на ковид -19 за 89 % Прочитај повеќе »

(Видео) Протести против ковид-мерките во Љубљана – кога почнаа да фрлаат запалени факли, полицијата со солзавец и водни топови ги растера антиваксерите

Полицијата во Словенија со солзавец и водени топови синоќа успеа да растера дел од собраните антиваксери пред Собранието во Љубљана. Голем број на луѓе во …

(Видео) Протести против ковид-мерките во Љубљана – кога почнаа да фрлаат запалени факли, полицијата со солзавец и водни топови ги растера антиваксерите Прочитај повеќе »

(Видео) Како Французите протестираат против ковид пропусниците, рестораните полупразни, а се руча и пие по улиците

Голем број луѓе во знак на протест против воведувањето на ковид пропусниците за ресторани, кафулиња и другите јавни простори, излегле и седнале да ручаат и …

(Видео) Како Французите протестираат против ковид пропусниците, рестораните полупразни, а се руча и пие по улиците Прочитај повеќе »

Американец освоил милион долари на лотарија која ја организирал гувернерот на Невада, за да ги поттикне луѓето да се вакцинираат

Американец кој живее во околината на Лас Вегас, освоил милион долари, во рамки на џекпотот програмата за вакцинација против коронавирусот, пренесува „Асошиетед прес“. Гувернерот на …

Американец освоил милион долари на лотарија која ја организирал гувернерот на Невада, за да ги поттикне луѓето да се вакцинираат Прочитај повеќе »

(Видео) Контроверзна реклама во Австралија за важноста на вакцините предизвика жестоки критики во јавноста

Рекламата која австралиските власти ја пуштија во јавноста со која сакаат да ги поттикнат луѓето да се вакцинираат против коронавирус предизвика бурни реакции. Во рекламата …

(Видео) Контроверзна реклама во Австралија за важноста на вакцините предизвика жестоки критики во јавноста Прочитај повеќе »

(ВИДЕО) Олимпискиот оган пристигна во Токио пред празен стадион

Oлимпискиот пламен пристигна во Токио каде ќе се одржи церемонијата на отворање на Олимписките игри. Пламенот беше донесен пред празен стадион, откако јапонските власти одлучија да …

(ВИДЕО) Олимпискиот оган пристигна во Токио пред празен стадион Прочитај повеќе »

Во Северна Кореја нема регистриран ниту еден случај на коронавирус

Северна Кореја повторно соопшти дека нема регистрирано ниту еден случај на заразен од ковид 19. Од таму велат дека совршено успеваат да го спречат влегувањето …

Во Северна Кореја нема регистриран ниту еден случај на коронавирус Прочитај повеќе »

Опасен вирус откриен кај лилјаци во Јужна Австралија, експертите предупредуваат дека ги убива луѓето ако не се лечат

Смртоносен вирус е пронајден кај лилјаци во пештерите во Јужна Австраија, а експертите предупредуваат дека болеста наликува на беснило и дека може да ги убие …

Опасен вирус откриен кај лилјаци во Јужна Австралија, експертите предупредуваат дека ги убива луѓето ако не се лечат Прочитај повеќе »

Бил Гејтс предупредува дека ситуацијата може да се влоши со нова пандемија

Американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, предупреди дека работите можат да се влошат во наредниот период со избивање на нова пандемија. Тој честопати …

Бил Гејтс предупредува дека ситуацијата може да се влоши со нова пандемија Прочитај повеќе »

На луѓето што прележале коронавирус им паѓа косата

Во една од студиите објавена во списанието „Лансет“ пишува дека на повеќе од 20 % од луѓето што прележале коронавирус им паѓа косата. Покрај заморот, …

На луѓето што прележале коронавирус им паѓа косата Прочитај повеќе »

(Видео) Мајк Пенс ја прими вакцината против коронавирусот во живо, за да ги охрабри Американците

Американскиот потпретседател Мајк Пенс ја прими вакцината против коронавирусот. Пенс ја прими вакцината против ковид 19, а настанот беше емитуван во живо на телевизија. На …

(Видео) Мајк Пенс ја прими вакцината против коронавирусот во живо, за да ги охрабри Американците Прочитај повеќе »

Нов Зеланд е единствената земја која објави дека целосно го елиминира коронавирусот

Нов Зеланд е единствената земја која објави дека целосно го елиминира коронавирусот пренесува „Асошиетед прес“. Премиерката Џасинда Ардерн изјави дека целта е остварена. Амбицијата, но …

Нов Зеланд е единствената земја која објави дека целосно го елиминира коронавирусот Прочитај повеќе »

Жена од Сингапур роди бебе со антитела на коронавирус

Во Сингапур една жена која била инфицирана со коронавирус, за време на нејзината бременост во март, родила бебе кое имало антитела на коронавирусот. Ова за …

Жена од Сингапур роди бебе со антитела на коронавирус Прочитај повеќе »

Исповед на Британец за симптомите кои ги добил откако ја примил Оксфордската вакцина против коронавирусот

Џек Сомерс бил дел лицата кои биле подложни на раните фази на тестирање на оксфордската вакцина против ковид 19 и сега детално објаснил како изгледа …

Исповед на Британец за симптомите кои ги добил откако ја примил Оксфордската вакцина против коронавирусот Прочитај повеќе »

На Џад Лоу му најавиле за коронавирусот уште пред 9 години

Холивудскиот глумец Џад Лоу призна дека уште пред 9 години му го најавиле ковид 19. Британскиот глумец во 2011 година играше во една од улогите во …

На Џад Лоу му најавиле за коронавирусот уште пред 9 години Прочитај повеќе »

Можен е јојо-ефект, германски лекар предупредува на трет бран на коронавирусот

Германскиот лекар Штефан Клуге предупредува дека во блиска иднина би можело да настане еден вид јојо-ефект и предупредува дека е можна појава на трет бран …

Можен е јојо-ефект, германски лекар предупредува на трет бран на коронавирусот Прочитај повеќе »

Германец прави вакцина против Ковид-19, која ќе чини помалку од евро

Германскиот научник Михаел Пионтек, не беше најбрз во пронаоѓањето на вакцината против корона, но верува дека ќе може да му овозможи на светот лесно достапна …

Германец прави вакцина против Ковид-19, која ќе чини помалку од евро Прочитај повеќе »

(Видео) Бил Гејтс: За следната пандемија ќе бидеме подготвени

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, предвидува дека во иднина би можела да се појави нова пандемија на планетата, но вели дека човештвото тогаш ќе биде …

(Видео) Бил Гејтс: За следната пандемија ќе бидеме подготвени Прочитај повеќе »

Вакцина која развива моќен имунитет, особено кај постарите лица, а ќе чини 10 евра

Оксфордската вакцина  која што се дава во две дози ќе чини 10 евра, a за неа ќе имаат приоритет одредени старосни групи. Оваа вакцина против …

Вакцина која развива моќен имунитет, особено кај постарите лица, а ќе чини 10 евра Прочитај повеќе »

(Видео) Германците прават посебни фрижидери за чување на вакцините за коронавирус

Додека светот го чека развојот на првите вакцини против коронавирус, Германците размислуваат и за адекватно складирање на милион дози од истите. Германската компанија „Биндер“ почна …

(Видео) Германците прават посебни фрижидери за чување на вакцините за коронавирус Прочитај повеќе »

Scroll to Top