Кралицата Елизабета

Писмо на кралицата продадено на аукција за 8.500 евра

Писмото на кралицата Елизабета Втора е продадено на аукција за 8500 евра. Продадено беше на аукција која ја организираше австриската куќа Eppli. Писмото го купила …

Писмо на кралицата продадено на аукција за 8.500 евра Прочитај повеќе »

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле

Иако навидум не се разликува многу од другите европски држави, секојдневието на Британците сепак крие и забавни детали што многу се разликуваат од она на …

10 работи за животот во Велика Британија што не сте ги знаеле Прочитај повеќе »

Сите вонбрачни деца на европските кралски семејства: некои веруваат дека Хари не му е син на Чарлс

За незаконските деца и за многуте љубовници на принцот Алберт од Монако знае целиот свет, но тој не е единствениот припадник од кралските семејства кој …

Сите вонбрачни деца на европските кралски семејства: некои веруваат дека Хари не му е син на Чарлс Прочитај повеќе »

Принцезата Дијана, поради Чарлс, се посрамотила на првиот Божик поминат со кралското семејство

Принцезата Дијана, поради Чарлс, се посрамотила во 1982 година кога го поминала првиот Божик со кралското семејство, пишува магазинот New Idea. Имено, кралското семејство за …

Принцезата Дијана, поради Чарлс, се посрамотила на првиот Божик поминат со кралското семејство Прочитај повеќе »

Кралицата Елизабета починала од старост три часа пред да биде објавено јавно

Британската кралица Елизабета Втора, починала од старост три часа пред службите да  објават јавно. Ова го пишува во потврдата за нејзината смрт, која ја објавија …

Кралицата Елизабета починала од старост три часа пред да биде објавено јавно Прочитај повеќе »

Принцот Ендру ковал план со Дијана за Чарлс никогаш да не стане крал, нов заговор во кралското семејство

Нов кралски заговор се рашири во британската јавност за тоа дека принцот Ендру ковал план заедно со принцезата Дијана уште кога била жива, за Чарлс …

Принцот Ендру ковал план со Дијана за Чарлс никогаш да не стане крал, нов заговор во кралското семејство Прочитај повеќе »

(Видео) Меган ги одглуми солзите на погребот на кралицата, тврдат заговорници

Меган Маркл ги одглуми сите солзи на погребот на кралицата Елизабета Втора, тврдат теоретичари на заговор. Објавија и видео од неа старо неколку години во …

(Видео) Меган ги одглуми солзите на погребот на кралицата, тврдат заговорници Прочитај повеќе »

Уште незавршени деновите на жалост за кралицата, Британците веќе го планираат погребот на Чарлс

Иако не завршија деновите за жалост за починатата кралица Елизабета, Британците веќе го планираат погребот за нејзиниот наследник, кралот Чарлс Трети. Погребот за кралицата се …

Уште незавршени деновите на жалост за кралицата, Британците веќе го планираат погребот на Чарлс Прочитај повеќе »

Круната била зацврстена за ковчегот на кралицата да не падне, во спротивно се смета за лош знак

Круната која кралицата Елизабета Втора била зацврстена со штрафови за ковчегот за време на погребот за да не падне. Во спротивно во Британија тоа се …

Круната била зацврстена за ковчегот на кралицата да не падне, во спротивно се смета за лош знак Прочитај повеќе »

Маж излезе од редот и се залета кон ковчегот на кралицата сакајќи да ја допре, полицијата го уапси во Вестминстерската сала

Голем скандал изби во петокот вечерта во Вестминистерската сала, откако непознат маж оддеднаш се залета кон ковечгот на кралицата Елизабета Втора, сакајќи да ја допре. …

Маж излезе од редот и се залета кон ковчегот на кралицата сакајќи да ја допре, полицијата го уапси во Вестминстерската сала Прочитај повеќе »

(Видео) Бекам чекал 12 часа во редица да ѝ оддаде почит на кралицата

Поранешниот англиски фудбалер, Дејвид Бекам, чекал 12 часа во редицата со други луѓе за да ѝ оддаде почит на кралицата Елизабета Втора. Ковчегот со нејзиното …

(Видео) Бекам чекал 12 часа во редица да ѝ оддаде почит на кралицата Прочитај повеќе »

(Видео) Твитерџија го погоди датумот на смртта на кралицата Елизабета, а го предвиде и за кралот Чарлс

Логан Смит го предвидел датумот на смртта на кралицата Елизабета Втора, пренесе „Мирор“. Тој пред неколку недели на „Твитер“ напишал дека таа ќе почине на …

(Видео) Твитерџија го погоди датумот на смртта на кралицата Елизабета, а го предвиде и за кралот Чарлс Прочитај повеќе »

Ковчегот со телото на кралицата положен во катедралата во Единбург, кралот Чарлс на чело на поворката

Кралот Чарлс Трети ја предводеше поворката со ковчегот на кралицата Елизабета Втора, која се движеше од палатата Холирудхаус до катедралата Свети Џајлс во Единбург во Шкотска. …

Ковчегот со телото на кралицата положен во катедралата во Единбург, кралот Чарлс на чело на поворката Прочитај повеќе »

Кралицата оставила тајно писмо кое ќе се отвори дури по 63 години

Кралицата Елизабета Втора оставила тајно писмо кое ќе може да се отвори дури по 63 години. Писмото го напишала за време на посетата на Австралија …

Кралицата оставила тајно писмо кое ќе се отвори дури по 63 години Прочитај повеќе »

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи на 19 септември

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи на 19 септември во лондонската Вестминстерска опатија. Нејзиниот ковчег денес беше однесен од замокот Балморал во палатата …

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се одржи на 19 септември Прочитај повеќе »

Дозвола за брак со разведена личност и прегрнувања во јавност, кралски правила кои Елизабета ги промени за да биде поблиска до народот

Во седумдецениското владеење, колку што долго беше на тронот, кралицата Елизабета Втора направи многу промени, сè со цел го доближи кралското семејство поблиску до јавноста. …

Дозвола за брак со разведена личност и прегрнувања во јавност, кралски правила кои Елизабета ги промени за да биде поблиска до народот Прочитај повеќе »

Погребот на кралицата Елизабета ќе стане државен празник, а прогласени се и 17 дена на жалост

Чарлс Трети и формално беше прогласен за нов британски крал на денешната церемонија пред Пристапниот совет во палатата Сент Џејмс во Лондон. Една од неговите …

Погребот на кралицата Елизабета ќе стане државен празник, а прогласени се и 17 дена на жалост Прочитај повеќе »

Обидот за атентат врз кралицата Елизабета Втора, остана еден од најголемите мистерии во изминатите 40 години

Кралицата Елизабета Втора беше најдолгиот британски монарх, кој пред повеќе од 50 години преживеа и атентат. Овој настан остана еден од најмистериозните во историјата на …

Обидот за атентат врз кралицата Елизабета Втора, остана еден од најголемите мистерии во изминатите 40 години Прочитај повеќе »

(Фото) „Индипендент“: Облак со ликот на кралицата на небото над Британија

Облак со ликот на кралицата Елизабета Втора бил забележан на небото над Британија бргу по нејзината смрт. На интернет кружи фотографија што ја објави Британката …

(Фото) „Индипендент“: Облак со ликот на кралицата на небото над Британија Прочитај повеќе »

На фотографија со кралицата Елизабета заговорниците го забележаа знакот на масоните

Кога кралицата Елизабета во март 2013 година излезе од болницата „Едвард Седми“, многумина го забележаа појасот што медицинската сестра го носеше на себе. На него …

На фотографија со кралицата Елизабета заговорниците го забележаа знакот на масоните Прочитај повеќе »