марко пејчиновски

Марко Пејчиновски доби стипендија од државата од 200.000 денари

Марко Пејчиновски денеска доби стипендија од државата во износ од 200.000 денари.  Стипендијата му ја врачи премиерот Димитар Ковачевски, кој му честита за сите досегашни …

Марко Пејчиновски доби стипендија од државата од 200.000 денари Прочитај повеќе »

(Видео) Марко Пејчиновски пливаше 18 километри од Заум до Охрид: Нов подвиг на младиот пливач

Македонскиот пливач маратонец Марко Пејчиновски денеска ја преплива осмата од десетте зацртани мисии на Охридското езеро. Тој успешно преплива 18 километри на релација Заум – …

(Видео) Марко Пејчиновски пливаше 18 километри од Заум до Охрид: Нов подвиг на младиот пливач Прочитај повеќе »

(Видео) Нов подвиг на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец исплива 24 километри во Охридското Езеро

Македонскиот пливач маратаонец Марко Пејчиновски викендов ја преплива дестинацијата Радожда -Трпејца – Градиште, во должина од 24 километри за 6 часа, 52 минути и 15 …

(Видео) Нов подвиг на Марко Пејчиновски, најмладиот маратонец исплива 24 километри во Охридското Езеро Прочитај повеќе »

Болките во ногата посилни од желбата, Марко приморан да го прекине соло маратонот

Младиот херој Марко Пејчиновски, не успеа да го комплетира соло-маратонот во должина од 64 километри, што го посвети на лицата со ретки болести, поради силните …

Болките во ногата посилни од желбата, Марко приморан да го прекине соло маратонот Прочитај повеќе »

Громогласен аплауз ечи во салата, бубамара за Марко кој со инфаркт на нозе го пливаше Охридското Езеро

Публиката во ‘Борис Трајковски’ застана на нозе да му аплаудира на дванаесетгодишниот Марко Пејчиновски кој вечерва доби Златна бубмара за спортски подвиг. Марко лани со …

Громогласен аплауз ечи во салата, бубамара за Марко кој со инфаркт на нозе го пливаше Охридското Езеро Прочитај повеќе »

Марко ќе добие 100 000 денари и стипендија од АМС

Откако 12-годишниот Марко Пејчиновски минатиот викенд за 9 часа го преплива Охридско Езеро, Агенцијата за млади и спорт (АМС) ќе му додели еднократна парична награда …

Марко ќе добие 100 000 денари и стипендија од АМС Прочитај повеќе »