Месечината

Парче камен од Месечината кое исчезна пред половина век му го вратија на Кипар

Мало парче карпа кое американските астронаути го донесоа од Месечината повторно е вратено во Кипар, од каде исчезна пред половина век. Парчето тежи 1,1 грам …

Парче камен од Месечината кое исчезна пред половина век му го вратија на Кипар Прочитај повеќе »

Само државјанин на САД и со мастер диплома во областа природни науки, може да се стане астронаут во НАСА

Многу деца сонуваат еден ден да станат астронаути и да заминат на патување на Месечината, па и подалеку во вселената. Но, за да им се …

Само државјанин на САД и со мастер диплома во областа природни науки, може да се стане астронаут во НАСА Прочитај повеќе »

(Видео) Снимено НЛО како слетува на темната страна на Месечината

На јутјуб-каналот A very large UFO објавено е видео од некакво си летало како слетува на темната страна на Месечината. Слетувањето наводно се случило во …

(Видео) Снимено НЛО како слетува на темната страна на Месечината Прочитај повеќе »

Земјата не сјае од вселената како порано и тоа е последица на климатските промени, велат научниците

Група истражувачи повеќе од две децении ја проучувале вселената и нашата планета, а резултатите до кои дошле велат дека не се нималку убави. Тие откриле …

Земјата не сјае од вселената како порано и тоа е последица на климатските промени, велат научниците Прочитај повеќе »

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината

Слетувањето на Месечината била најголемата лажна вест уште пред да се измисли терминот „лажни вести“, сметаат теоретичарите на заговор. Милиони луѓе во светот не веруваат …

Милиони луѓе не веруваат во слетувањето на Месечината Прочитај повеќе »

Научниците ја тестираат првата летечка чинија која може да лебди на Месечината и да не спаси од астероидите

Научниците развија нов лунарен ровер кој може да лебди на Месечината или некое тело што е без атмосфера како што се астериодите. Оваа чинија тие велат …

Научниците ја тестираат првата летечка чинија која може да лебди на Месечината и да не спаси од астероидите Прочитај повеќе »

НАСА успешно го тестира моторот на најмоќната ракета во светот

НАСА во четвртокот успешно го тестира главниот мотор на најмоќната ракета на светот, Space Lauch System. Моторите работеле повеќе од осум минути за да го …

НАСА успешно го тестира моторот на најмоќната ракета во светот Прочитај повеќе »

Кина и Русија потпишаа договор за градење вселенска станица на Месечината

Владите на Русија и Кина потпишале договор за изградба на нова заедничка вселенска станица на Месечината, пренесуваат светските медиуми. Во проектот можно е да учествуваат …

Кина и Русија потпишаа договор за градење вселенска станица на Месечината Прочитај повеќе »

(Фото) По 50 години на Месечината најдено топче за голф, еден од астронаутите лажел дека го изгубил

На шести февруари 1971 година командир на мисијата „Аполо 14“, пред да се врати на Земјата со својот екипаж, играл голф на површината на Месечината. …

(Фото) По 50 години на Месечината најдено топче за голф, еден од астронаутите лажел дека го изгубил Прочитај повеќе »

Рогозин: Трката со САД за освојување на Месечината нема повеќе смисла

Директорот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, изјавил дека руската програма на истражување на Месечината е неколкупати поевтина од американската, но дека резултатите што ги дава не …

Рогозин: Трката со САД за освојување на Месечината нема повеќе смисла Прочитај повеќе »

НАСА планира да испрати астронаути на Месечината во 2024 година

НАСА објави извештај во кој детаљно ги наведува научните приоритети за „Артемис 3“, мисија во која е предивдено да бидат испратени астронаути на Месечината во …

НАСА планира да испрати астронаути на Месечината во 2024 година Прочитај повеќе »

На продажба ретка фотографија од Нил Армстронг додека чекори на Месечината

Ретка фотографија од американскиот астронаут Нил Армстронг, додека чекори на површината на Месечината, ќе се најде на аукција организирана од куќата „Кристис“. На аукцијата ќе …

На продажба ретка фотографија од Нил Армстронг додека чекори на Месечината Прочитај повеќе »

Русија влегува во војна со Америка за ресурсите на Месечината

Русија планира да влезе во војна во Обединетите нации со Америка за ресурсите на Месечината, пренесуваат светските медиуми. Русија во ОН ќе го иницира прашањето …

Русија влегува во војна со Америка за ресурсите на Месечината Прочитај повеќе »

Месечината фатила ‘рѓа, оваа невозможна појава ги збуни научниците

Истражувачите на НАСА и научниците од Институтот на Хаваи за геофизика и планетарна наука за првпат забележале ‘рѓа на Месечината. Тие сметаат дека проблемот е …

Месечината фатила ‘рѓа, оваа невозможна појава ги збуни научниците Прочитај повеќе »

(Видео) Пред 51 година Нил Армстронг слета на Месечината, сите се прашуваат кој го сликал

Нил Армстронг ги испиша страниците на историјата пред 51 година. На 20 јули 1969 година, тој заедно со Едвин Баз Олдрин слета и прошета на …

(Видео) Пред 51 година Нил Армстронг слета на Месечината, сите се прашуваат кој го сликал Прочитај повеќе »

(Видео) Кинезите на темната страна на Месечината најдоа чуден светкав гел

Научници од Кина идентификуваа необична светлосна материја, која личи на гел, на темната страна од Месечината. Тие минатата година на овој дел од Земјиниот сателит …

(Видео) Кинезите на темната страна на Месечината најдоа чуден светкав гел Прочитај повеќе »

Научниците најдоа начин како да произведат кислород на Месечината

Ако човекот сака долгорочно да престојува на Месечината, покрај ракетното гориво ќе мора да изнајде начин како да создаде воздух за дишење. Од Европската вселенска …

Научниците најдоа начин како да произведат кислород на Месечината Прочитај повеќе »

Повеќе од 20.000 жени сакаат да патуваат со јапонскиот милијардер на Месечината

Повеќе од 20.000 жени се јавиле на огласот кој го објавил јапонскиот милијадер Јусаку Маезав, во кој бара девојка за друштво на пат за Месечината. …

Повеќе од 20.000 жени сакаат да патуваат со јапонскиот милијардер на Месечината Прочитај повеќе »

„Викиликс“ објави тајни документи – на Месечината се воделе тајни војни меѓу САД и Русија

Светската непрофитна организација „Викиликс“, која ја води Џулијан Асанж, објави извештај за тајни американски бази на Месечината кои се уништени од страна на Русија. Во документот …

„Викиликс“ објави тајни документи – на Месечината се воделе тајни војни меѓу САД и Русија Прочитај повеќе »

Scroll to Top