НАСА успешно го тестира моторот на најмоќната ракета во светот

By

НАСА во четвртокот успешно го тестира главниот мотор на најмоќната ракета на светот, Space Lauch System. Моторите работеле повеќе од осум минути за да го симулираат времето потребно за ракетата да стигне од Земјата во вселената, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Тоа е вториот тест за моторот на ракетата откако првиот во јануари беше неуспешен. SLS требаше да го однесе човекот на Месечината првпат во 1972 година.

Ќе ви се допадне