Нил Армстронг

(Видео) Пред 53 година Нил Армстронг слета на Месечината, прашањето е кој го сликал

Нил Армстронг ги испиша страниците на историјата пред 53 година. На 20 јули 1969 година, тој заедно со Едвин Баз Олдрин слета и прошета на …

(Видео) Пред 53 година Нил Армстронг слета на Месечината, прашањето е кој го сликал Прочитај повеќе »

На продажба ретка фотографија од Нил Армстронг додека чекори на Месечината

Ретка фотографија од американскиот астронаут Нил Армстронг, додека чекори на површината на Месечината, ќе се најде на аукција организирана од куќата „Кристис“. На аукцијата ќе …

На продажба ретка фотографија од Нил Армстронг додека чекори на Месечината Прочитај повеќе »

(Фото) Трамп и Меланија ги примија Баз Олдрин и Мајкл Колинс во Белата куќа

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, денес ги примија астронаутите кои беа дел од мисијата „Аполо 11“, кој пред 50 години а …

(Фото) Трамп и Меланија ги примија Баз Олдрин и Мајкл Колинс во Белата куќа Прочитај повеќе »

Пред точно педесет години двајца астронаути слетаа на Месечината, кој ги сликал?

Денеска светот ја одбележува педесетгодишнината од најголемото достигнување на чоекот, слетување на Аполо 11 на Месечината. На 20 јули 1969 година, во 22:56 часот по …

Пред точно педесет години двајца астронаути слетаа на Месечината, кој ги сликал? Прочитај повеќе »

Додека цел свет го славел, Нил Армстронг бил во агонија

Можеби слетувањето на Месечината претставувало „мал чекор за човекот“, но за астронаутот кој ја изговорил таа раченица, Нил Армстронг, враќањето дома бил огромен товар и …

Додека цел свет го славел, Нил Армстронг бил во агонија Прочитај повеќе »

Русинка исчезнала во вселената, Руската вселенска агенција крие тајна 58 години

Руските медиуми успеаа да дојдат до снимки направени во 1961 година, кога била испратена првата жена Русинка во вселената. До ден денес останува мистерија што …

Русинка исчезнала во вселената, Руската вселенска агенција крие тајна 58 години Прочитај повеќе »

Стапките на Армстронг на Месечината не одговараат со големината и формата на неговите чизми

По продажбата на личните работи на Нил Армстронг, теоретичарите на заговор  изнесоа мислење дека тој не бил првиот човек кој чекорел на Месечината. Поединци тврдат …

Стапките на Армстронг на Месечината не одговараат со големината и формата на неговите чизми Прочитај повеќе »

Филмот „Првиот човек“ е непопуларен во САД, не бил доволно патриотски

Американскиот филм „Првиот човек“ во кој е прикажана приказната за Нил Армстронг и мисијата „Аполо 11“, е на мета на критики во САД. Голем број …

Филмот „Првиот човек“ е непопуларен во САД, не бил доволно патриотски Прочитај повеќе »

Баз Олдрин одби да прослави 50 години од денот кога човекот чекореше по Месечината

Славниот американски астронаут Баз Олдрин одби да биде дел од прославата за одбележување 50 години од слетувањето на првиот човек на Месечината. Во вселенскиот центар …

Баз Олдрин одби да прослави 50 години од денот кога човекот чекореше по Месечината Прочитај повеќе »

Кој ги фотографирал двајцата астронаути кои сами слетаа на Месечината пред 49 години?

Светот денеска одбележува 49 години од едно од најголемите достигнувања на човештвото, слетување на „Аполо 11“ на Месечината. Тој 20 јули 1969 година во 22:56 …

Кој ги фотографирал двајцата астронаути кои сами слетаа на Месечината пред 49 години? Прочитај повеќе »

(Видео) НАСА соборила НЛО на Месечината

Ловците на вонземјани од организацијата Паранормал Крушибл приметиле бизарен објект во архивираните слики објавени од страна на американската вселенска агенција. Момент пред историското слувањето на …

(Видео) НАСА соборила НЛО на Месечината Прочитај повеќе »

(Видео) Астронаути на НАСА се борат со гравитацијата на Месечината

Нил Армстронг беше првиот човек кој зачекори по Месечината. Неговата реченица, – ова е мал чекор за човекот, но голем за човештвото! – беше врежана …

(Видео) Астронаути на НАСА се борат со гравитацијата на Месечината Прочитај повеќе »

Scroll to Top