откриен

(видео) Откриен најголемиот подводен систем на пештери

Групата нуркачи открила две поврзани подводни пештери во источно Мексико, за кои се верува дека го сочинуваат најголемиот систем на поплавени пештери на светот. Ова …

(видео) Откриен најголемиот подводен систем на пештери Прочитај повеќе »

Откриен предбрачен договор стар повеќе од 4000 години

Турски археолози од провинцијата Кајсери открија глинена плоча на која е напишан предбрачен договор на клинесто писмо на староасирски јазик. Со овој договор се обиделе …

Откриен предбрачен договор стар повеќе од 4000 години Прочитај повеќе »

Камила застана меѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана

Кога принцот Чарлс и Дајана се венчале во далечната 1981 година, никој не можел ни да насети дека нивниот брак ќе биде несреќен. На прв …

Камила застана меѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана Прочитај повеќе »

Откриен идентитетот на незнајниот јунак во ноќта на масакрот во Лос Анџелес

Некои суперхерои не носат маски. Момчето сликано на една од најдраматичните фотографии вечерта на масакрот во Лас Вегас, за многу кратко време успеа да стане …

Откриен идентитетот на незнајниот јунак во ноќта на масакрот во Лос Анџелес Прочитај повеќе »

Откриен екстракт 10 пати поефикасен во битката со ракот од хемотерапијата

Истражувачи од Националниот универзитет во Сингапур (NUS) неодамна го откриле „артемисин“ – лек против болеста маларија, кој при ефективното лекување против ракот треба да се …

Откриен екстракт 10 пати поефикасен во битката со ракот од хемотерапијата Прочитај повеќе »

Откриен нов доказ што го поврзува Владимир со убиството на Јелена

Во близина на местото каде што е откриено телото на убиената пејачка Јелена пронајден е мобилен телефон, кој, според истражителите, на тоа место стоел долг …

Откриен нов доказ што го поврзува Владимир со убиството на Јелена Прочитај повеќе »

Неверојатно добар сочуван римски мозаик откриен на Кипар

Сцените од трките со двоколички на хиподромот на отворениот стадион, се простираат на површина од речиси 26 метри, колку што е и мозаикот долг. Илустрацијата …

Неверојатно добар сочуван римски мозаик откриен на Кипар Прочитај повеќе »