Откриен фосил на џиновски лилјак во Нов Зеланд

By

Во Нов Зеланд се откриени фосилни остатоци од џиновски лилјак, кој на тие простори живеел пред повеќе од милион години, а кој е трипати поголем од својот денешен потомок, и освен што летал, можел и да се движи по земја на четири нозе и да копа во потрага по храна, билки и ситни ‘рбетници.

dobivaj vesti na viber

Остатоците кои ги открил меѓународен тим научници припаѓаат на семејството лилјаци кои некогаш живееле во јужните делови на Австралија, Нов Зеланд, Јужна Америка, а можеби и Антарктикот, изјави Сју Ханд од Универзитетот Нов Јужен Велс, авторка на студијата објавена во списанието „Научни извештаи“, пренесуваат француските медиуми.

Забите и коските на ова животно се откриени во близина на Сент Батана, во средиштето на јужниот остров Нов Зеланд, на локацијата на која истражувачите работат веќе 16 години.

„Неговите специфични заби и големина на неговото тело покажуваат дека имала поинаков режим на исхрана отколку денешните лилјаци, односно дека можел да јаде билки, но и ситни ‘рбетници, што веќе потсетува на начинот на исхрана на некои од неговите јужноамерикански роднини. Тие повеќе не можат да се видат на просторите на Австралија и Азија“, вели Ханд, пренесува „Фигаро“.

„Ова необично животно спаѓа во најчудните фосили кои некогаш се пронајдени“, изјави Алан Тенисон, членот од новозеландскиот тим, кој бил составен од австралиски, британски и американски научници.

Како што тој објасни, овој нов вид лилјак е сроден со лилјак со краток опаш од Нов Зелан, потоа со американскиот „вампир“ и еден од австралиските видови, што говори дека лилјаците кои некогаш живееле на копно биле распространети.

На истата локација во Нов Зеланд пронајдени се и други видови животни какви што денешниот свет не ги познава, како што се птици кои не летаат, жаби папагали, гулаби, крокодили, желки.

 

Ќе ви се допадне

sun win

sunwin

tải sunwin apk sunwin game bài sunwin

sunwin apk game sunwin sunwin tài xỉu

game sunwin sunwin tài xỉu game sunwin