Камила застана меѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана

Кога принцот Чарлс и Дајана се венчале во далечната 1981 година, никој не можел ни да насети дека нивниот брак ќе биде несреќен. На прв поглед совршениот брак имал голем број проблеми, кои подоцна излегоа на виделина, а една од главните пречки на нивната среќа била Камила, љубовта од младоста на Чарлс.
По раѓањето на нивните синови, Чарлс повеќе не се трудел да ја скрие врската со Камила, но и самата Дајана имала љубовник. Во едно интервју за Би-би-си, на прашањето на новинарите дали ја обвинуваат Камила за нивните проблеми, Дајана одговори: „Во овој брак сме тројца, малку е метеж“.

dobivaj vesti na viber

Во биографијата на принцезата пренесен е еден од најхрабрите моменти во нејзиниот живот. Првиот разговор на Дајана со Камила.

„Знам што се случува меѓу тебе и Чарлс. Сакам да бидете свесни за тоа. Жал ми е што ви стојам на патот, ова мора да е вистински пекол за двајцата, но немојте да правите будала од мене“, изјави Дајана во тој момент.

„Имаш сè што некогаш си сакала. Сите мажи на светот се заљубени во тебе, имаш две прекрасни деца, што сакаш“, праша Камила.

„Својот маж“, одговори Дајана.

Кралската двојка се разведе во 1996 година, а во 2005 принцот Чарлс се ожени со Камила. Иако е омажена за Чарлс, таа како негова втора жена нема право на титулата, принцезата од Велс, а британската јавност сè уште не знае која тирула ќе ја добие ако Чарлс стане крал.

Scroll to Top