Титаник

(Видео) Жената што ги преживеа потонувањето на „Титаник“ и уште два други бродолома ја нарекуваат непотопливата принцеза

Вајолет Џесоп, родена во Аргентина 1887 година, е жената што успеала да го преживее потонувањето на „Титаник“, но и уште два други бродолома. Таа е …

(Видео) Жената што ги преживеа потонувањето на „Титаник“ и уште два други бродолома ја нарекуваат непотопливата принцеза Прочитај повеќе »

Научна студија ја реши дилемата околу тоа дали Џек можел да го преживее потонувањето на Титаник

Расправата за тоа дали Џек требало да умре или можел да преживее ако Роуз малку се поместела и му направила место на пловечката врата, го …

Научна студија ја реши дилемата околу тоа дали Џек можел да го преживее потонувањето на Титаник Прочитај повеќе »

(Видео) Тим истражувачи објавија досега невидени снимки од „Титаник“

Тимот Ocean Gate Expeditioon објави досега невидени видеа од потонатиот брод „Титаник“. Истражителите за снимките велат дека се најквалитетни кои досега биле направени. Тимот објави …

(Видео) Тим истражувачи објавија досега невидени снимки од „Титаник“ Прочитај повеќе »

Факти за филмот „Титаник“: Џек требало да биде улога за Метју Меконахи, Кејт на снимањето добила пневмонија

Еден од најгледаните филмови на сите времиња „Титаник“ кој е снимен по вистинска приказна, потона на 15 април 1912 година. Се верувало дека овој брод …

Факти за филмот „Титаник“: Џек требало да биде улога за Метју Меконахи, Кејт на снимањето добила пневмонија Прочитај повеќе »

Кинез вложил 153 милиони долари за да изгради реплика на „Титаник“

Кинез вложил 153 милиони долари за да изгради реплика на „Титаник“. Тој вели дека инспирација да го рекреира познатиот брод добил од филмот на режисерот …

Кинез вложил 153 милиони долари за да изгради реплика на „Титаник“ Прочитај повеќе »

Расната дискриминација и антиимиграционата политика на САД врз преживеаните Кинези од Титаник, се претставени во новиот документарец „Шестмината“

Нов документарец „Шестмината“, кој премиерно е прикажан во Кина, ја открива вистинската приказна за преживеаните шестмина Кинези од потонувањето на Титаник, една од најголемите катастрофи …

Расната дискриминација и антиимиграционата политика на САД врз преживеаните Кинези од Титаник, се претставени во новиот документарец „Шестмината“ Прочитај повеќе »

Не е само сантата лед, геомагнетна бура му пресудила на најголемиот брод „Титаник“

Американката Мила Зинкова, која е пензионирана информатичарка, тврди дека санатата мраз во која удрил најголемиот брод од минатиот век, Титаник, не била единствената работа која …

Не е само сантата лед, геомагнетна бура му пресудила на најголемиот брод „Титаник“ Прочитај повеќе »

(Видео) Кобен датум: Несреќи кои го погодија светот на 15 април

Многумина сметаат дека 15 април претставува кобен или проколнат датум, затоа што на овој ден низ историјата се случиле голем број катастрофи кои го погодиле …

(Видео) Кобен датум: Несреќи кои го погодија светот на 15 април Прочитај повеќе »

Селин Дион: Навивав Леонардо ди Каприо да умре во „Титаник“

Пејачката Селин Дион во шоуто на Џими Фелон се пошегува дека навивала Леонардо ди Каприо да умре во „Титаник“, затоа што не сакала повторно да …

Селин Дион: Навивав Леонардо ди Каприо да умре во „Титаник“ Прочитај повеќе »

Сирачињата од Титаник: Приказната за мајката која ги пронајде изгубените близнаци

Французинката Марсел Навратил неколку години по потонувањето на Титаник успеала да ги најде своите изгубени деца, близнаците Мајкл и Едмонд Јуниор. Кога децата стигнале во …

Сирачињата од Титаник: Приказната за мајката која ги пронајде изгубените близнаци Прочитај повеќе »

И послаб удар од оној во сантата мраз ќе го потонеше „Титаник“: Нови тврдења на научниците за најпопуларниот брод

Канадски научници од државната агенција DREA велат дека ја знаат причината за потонувањето на бродот „Титаник“ во Атланскиот Океан. Тие зeле примероци од бродот и …

И послаб удар од оној во сантата мраз ќе го потонеше „Титаник“: Нови тврдења на научниците за најпопуларниот брод Прочитај повеќе »

(Видео) Човекот кој го откри „Титаник“, во мисија да го најде и мистериозно исчезнатиот авион на Амелија Ерхарт

Пред 34 години Роберт Балард го открие најголемиот брод направен во минатиот век „Титаник“. Сега истражувачот на морските длабочини планира да го пронајде авион со …

(Видео) Човекот кој го откри „Титаник“, во мисија да го најде и мистериозно исчезнатиот авион на Амелија Ерхарт Прочитај повеќе »

„Титаник“ не потонал од удар со леден брег, тврди поранешен морнар и капетан

Капетан Л.М. Колинс во 2002 година ja издал книгата „Потопувањето на Титаник, преспектива од ледениот пилот“, во која ги навел трите причини поради кои тој …

„Титаник“ не потонал од удар со леден брег, тврди поранешен морнар и капетан Прочитај повеќе »

Бритни Спирс со момчето како во сцена од „Титаник“

Пејачката Бритни Спирс ужива на јахта со своето 25-годишно момче Сем Асгари. Папараците ги снимиле двајцата како ја копираат сцената од филмот „Титаник“, со Леонардо …

Бритни Спирс со момчето како во сцена од „Титаник“ Прочитај повеќе »

(Видео) Титаник наскоро би можел да исчезне од морското дно

Научникот Џасмин Фок Скели, ги предупредила своите колеги дека најславниот и најголем брод на сите времиња Титаник, за неколку години би можел да исчезне од …

(Видео) Титаник наскоро би можел да исчезне од морското дно Прочитај повеќе »

„Олимпик“, а не „Титаник“ лежи на дното на Атлантикот, направена е измама со осигурувањето

Дел од теоретичарите на заговор сметаат дека најголемиот изграден брод во историјата на човештвото, „Титаник“, всушност никогаш не потонал и дека бродот и по 1912 …

„Олимпик“, а не „Титаник“ лежи на дното на Атлантикот, направена е измама со осигурувањето Прочитај повеќе »

Светот се наоѓа на две минути до катаклизма, покажа „часовникот на апокалипсата“

„Часовникот на апокалипсата“, кој ја симболизира неминовноста на глобалната катаклизма, останува на две минути до полноќ, воглавно поради употребата на информации како оружје за слабеењето …

Светот се наоѓа на две минути до катаклизма, покажа „часовникот на апокалипсата“ Прочитај повеќе »

Писател во својот роман ја предвидел трагедијата со Титаник 14 години претходно

Ужасните моменти од најголемата бродска несреќа која се случила во ноќта на 14 април 1912 година, потонувањето на Титаник, ги опишал Морган Робертсен 14 години …

Писател во својот роман ја предвидел трагедијата со Титаник 14 години претходно Прочитај повеќе »

Американците барајќи две нуклеарни подморници го откриле Титаник

Со години се верувало дека остатоците од Титаник се откриени во 1985 година, како резултат на напорите на научниците и експертите. Но тоа не е …

Американците барајќи две нуклеарни подморници го откриле Титаник Прочитај повеќе »

Документарец открива дека Титаник потонал поради алчноста на сопствениците

Најголемата бродска несреќа од минатиот век, потонувањето на Титаник, веројано ќе било спречено доколку инвеститорите не биле алчни и не штеделе на неговата изградба, се …

Документарец открива дека Титаник потонал поради алчноста на сопствениците Прочитај повеќе »