Кинез вложил 153 милиони долари за да изгради реплика на „Титаник“

By

Кинез вложил 153 милиони долари за да изгради реплика на „Титаник“. Тој вели дека инспирација да го рекреира познатиот брод добил од филмот на режисерот Џејмс Камерон, кој во 1997 година беше голем хит низ киносалите во светот.

Репликата се градела шест години, подолго отколку вистинскиот „Титаник“. Биле искористени 23.000 тони челик, а проектот чинел една милијарда јуани, односно 153,5 милиони долари. Сè е направено како оригиналот, од трпезариите и луксузните кабини, па сè до рачките на вратите.

Бродот ќе биде главна атракција на тематски парк во провинцијата Сичуан.

„Се надевам дека бродот ќе биде тука 100, 200 години. Ние градиме музеј за ‘Титаник. Би сакале да ги поканиме Џек, Роуз и Џејмс Камерон на церемонијата на отворањето“, изјавил Шаојун.

За потсетување, „Титаник“ пред да исплови од Британија важел за брод кој не може да потоне. Сепак во април 1912 година, во намерата што побрзо да стигне во Америка, тој удрил во санта мраз и потонал во длабочините на Атланскиот Океан. Во несреќата загинале повеќе од 1500 луѓе.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven: The Golden Bird anime episode Full online free at https://animeheaven.pro my anime heaven

AniWatch: Seisenshi Dunbine OVA anime episode 3 online free at https://aniwatch.pro anime sites

Website https://kissanime.mx: Watch Greek Roman Sinhwa: Olympus Guardian (Movie) kissanime Episode Full watch anime dub

Website https://animepahe.cc: Watch Woodpecker Detective's Office animepahe Episode 12 anime to watch

Coub: https://coub.com/animeflixnl

Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/hrune