Акциите на Амазон скокнаа над 15% во 2024 година, со што Безос стана најбогат во светот

Џеф Безос можеби не е толку често на насловните страници како Тесла и Илон Маск, но цената на акциите на Амазон малку ја надмина Тесла оваа година. Подемот на акциите на Амазон доведе Безос да го престигне Маск на листата на најбогати луѓе во светот.

Иако Амазон стартуваше како онлајн продавница, таа брзо се прошири. Компанијата исто така ја прошири употребата на вештачка интелигенција во своите производи. Амазон користеше генеративна вештачка интелигенција во својот асистент Alexa и го создаде Rufus како генеративен асистент за купување со вештачка интелигенција. Amazon Bedrock се користи за изградба на апликации за вештачка интелигенција на AWS.

Во ноември 2023 година, компанијата го претстави својот нов чип, кој се користи во комбинација со чипови од NVIDIA. Компанијата има и чет-бот наречен „Amazon Q за компании“, кој на крајот би можел директно да се натпреварува со ChatGPT поддржан од Microsoft и Gemini на Google.

Затоа, инвеститорите гледаат на Амазон како акција која најверојатно ќе има корист од развојот на вештачката интелигенција и чиповите што ги нудат NVIDIA, ARM и AMD.

„Blue Origin“ на Безос директно се натпреварува во вселенската индустрија со „SpaceX“ на Илон Маск, и двајцата сакаат да ги вратат луѓето назад на Месечината со своето вселенско летало. Наводното ривалство стана јавно во 2013 година, откако Blue Origin поднесе протест против SpaceX за да ги намали неговите шанси да обезбеди договор со НАСА. Оттогаш, двете компании се вмешани во бројни други спорови.

И додека цената на Тесла се повлече, акциите на Амазон сè уште растат, при што цената оваа година скокна за 17,25%. Големата пролетна распродажба на Амазон (20-25 март), која е отворена за сите, за прв пат би можела да обезбеди дополнителен поттик во наредните недели.

Scroll to Top