Нутриционистката на Новак Ѓоковиќ: што да јадеме пред, а што после тренинг

Исхраната на спортистите е многу важен дел од нивниот живот, па воопшто не е чудно што Новак Ѓоковиќ се откажа од глутенот, млечните производи и рафинираниот шеќер во 2010 година и го намали внесувањето на црвено месо.

Денес, тој консумира само храна од растително потекло, па затоа неговото мени вклучува многу овошје, житарки, киноа, ориз и сладок компир.

„Во првиот дел од денот јадам многу овошје. Не сакам да јадам храна која бара многу енергија за да се свари бидејќи ми треба многу енергија за тренинзи“, објасни Ѓоковиќ минатата година.

Ѓоковиќ го започнува денот со топла вода и лимон, а потоа пие сок од целер. Потоа следи зелено смути богато со хранливи материи и алги. Ова е во согласност со она што нутриционистката Невена Веселиновиќ ги советува спортистите, и рекреативци и професионални.

„Доколку сакате да ги намалите масните наслаги, моја препорака е да изберете комбинација од растителни протеини и влакна (темнолистен зеленчук) за појадок. Би ги избегнувала бобинките“, изјави нутриционистката.

На оние кои сакаат да ја зголемат мускулната маса им се советува да се свртат кон овесна каша, бобинки и протеински прав (0,9 грама на килограм телесна тежина) за појадок.

Таа вели дека најголемите грешки поврзани со исхраната на спортистите се случуваат по исцрпувачките тренинзи.

„Првото нешто што ќе го земете после тренинг во голема мера влијае на тоа како ќе влијаете на градењето на мускулите и ќе спречите воспаление. По тренингот треба да консумирате зелен сок, вода, лимон, ѓумбир. Веднаш потоа треба да се надополнат исцрпените резерви, а во тоа можат да ви помогнат урмите или бананите. Воопшто не препорачувам чоколадо, дури ни протеински плочки со чоколадо бидејќи содржат дополнителен шеќер“, објасни таа.

Во текот на денот, препорачува комбинација од растителни протеини – житарки како киноа, амарант, хељда и зелен лиснат зеленчук, црвена леќа или растителни влакна.

За вечера, можете да изберете салати направени од микро билки и никулци, како и тофу сирење и мешунки.

Невена Веселиновиќ беше една од учесниците на панелот „Од нула до херој“ со концепти базирани на растенија што се одржа минатиот викенд на „Викенд фуд“ фестивалот во Ровињ.

„Не треба да имате предрасуди за фактот дека исхраната базирана на растенија нема доволно протеини и железо. Тоа е форма на исхрана која има толку многу позитивни аспекти. Тоа го сфатив пред дваесетина години кога престанав да консумирам месо, млеко или јајца“, изјави нутриционистката, цитирана од „index.hr“.

Scroll to Top