Зошто се дебелееме по четириесеттата: Менопаузата не е виновна…

Зошто се дебелееме по четириесет години? Прашање кое мачи многу жени. Се покажа дека менопаузата не е виновна, иако бевме убедени дека е.

Често слушате дека дебелеењето по четириесет е сосема природно и дека е тешко да се ослабат тие килограми. Всушност, тоа не е точно. Во 2021 година, меѓународна група научници заклучи дека од 20 до 60 години метаболизмот останува на исто ниво и дека само во седмата деценија се забавува во просек за 0,7 проценти секоја година. Па, зошто жените добиваат тежина по четириесеттата?

Најчести причини

Не се движиме доволно
Опуштање на каучот пред телевизор, возрасни деца по кои веќе не треба да трчаме, одење на работа со автомобил или автобус, седење осум часа во канцеларија… Едноставно веќе не се движиме доволно како што правевме кога бевме млади. Во овој случај, дури и две или три кардио сесии неделно не можат да го надополнат недостатокот на движење.

Хормонална нерамнотежа
Болестите предизвикани од дисфункција на тироидната жлезда, намаленото ниво на естроген, отпорноста на инсулин и дијабетесот се клучни фактори кои доведуваат до вишок килограми по четириесет. Вишокот на некои хормони или недостатокот на други може значително да влијае на метаболизмот, процесот на формирање на масно ткиво од хранливи материи кои се внесуваат со храната, како и нивната дистрибуција низ телото.

Не е залудно што, на пример, постои вообичаен термин „стомак на кортизол“. Кога ќе се воспостави хормоналната рамнотежа, со основното почитување на правилата за адекватна исхрана и барем минимална физичка активност, вишокот килограми ќе исчезне.

Стресот
Без оглед на причината за покачените нивоа на кортизол, стресот често го придружува прејадувањето како обид да се ослободи од грижите. Но, грижите поминуваат, но вишокот килограми и навиката за прејадување остануваат многу години.

Погрешни навики во исхраната
За да се формираат лошите навики во исхраната потребни се години. Брза храна, многу слатки и колачи, постојано грицкање помеѓу оброците, газирани пијалоци – сето тоа си го зема својот данок. А кога овие лоши навики се комбинираат со претходните ставки, вишокот килограми е загарантиран.

Алкохол
„Безопасни“ навики како дружење со пријателите во петок со чаша вино, филм со пица и пиво – навидум ситници кои всушност водат до зголемен апетит и дисфункција на внатрешните органи (панкреас, црн дроб, желудник итн.). Што само по себе придонесува за добивање вишок килограми.

Scroll to Top