ДЕШАВКИ

Мјузиклот „Мама миа“ во декември премиерно во МНТ

Мјузиклот „Мама Миа“ премиерно ќе биде изведен во Македонскиот народен театар на 24 декември со почеток во 20 часот. Mузиката и текстот се на Бени …

Мјузиклот „Мама миа“ во декември премиерно во МНТ Прочитај повеќе »

Мини-фестивал на домашно пиво во Битола

Македонски производители на пиво во домашни услови утре организираат прв мини-пиво фест во Битола. На настанот, кој ќе почне напладне, ќе бидат претставени 10 видови …

Мини-фестивал на домашно пиво во Битола Прочитај повеќе »

„Таксират“ со две номинации за престижните европски фестивалски награди

Фестивалот „Таксират“ има две номинации, за Best Indoor Festival и Best Small Festival на престижните европски фестивалски награди.  Во трката за најзначајната фестивалска титула влегува …

„Таксират“ со две номинации за престижните европски фестивалски награди Прочитај повеќе »

Почна моември, месецот посветен на машкото здравје

Од 2003 година наваму фондацијата „Моември“ го обележува ноември како месец на машкото здравје. Целта на фондацијата е да ги натера мажите од целиот свет …

Почна моември, месецот посветен на машкото здравје Прочитај повеќе »

Објавени номинациите за наградата МАРС

На 14 ноември во МОБ ќе се одржи десеттото издание на Македонскиот радиски фестивал МАРС 2017. И овој пат ќе бидат избрани најпопуларните радиски хитови на годината, селектирани …

Објавени номинациите за наградата МАРС Прочитај повеќе »

Сто изведби на „Стјуардеси“ во Театар Комедија

На сцената на Театар Комедија утре, 28 октомври, со почеток од 20 часот ќе се одигра 100. изведба на претставата „Стјуардеси” од Марк Камолети. Претставата …

Сто изведби на „Стјуардеси“ во Театар Комедија Прочитај повеќе »

Во Струмица беа изрезбани над 100 тикви

Во Струмица беа изрезбани и декорирани над стотина тикви на вториот интернационален гастрономски натпревар. Освен тикви, се резбаа и лубеници, дињи и модри патлиџани.   …

Во Струмица беа изрезбани над 100 тикви Прочитај повеќе »

Почна снимањето на филмот „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски

Денеска во Скопје почна снимањето на македонскиот игран долгометражен филм „Ефектот на среќа“ (The Happiness Effect). Филмот ја следи приказната на младата Леа, која се …

Почна снимањето на филмот „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски Прочитај повеќе »

Бесплатна проекција на „Јавачи на коњи“

Откако првиот македонски независен филм „Јавачи на коњи“ го заврши своето фестивалско патување во Европа, ќе биде прикажан и пред македонската публика. Проекцијата на филмот …

Бесплатна проекција на „Јавачи на коњи“ Прочитај повеќе »

Џипси Кингс со предновогодишен концерт во Скопје

  Конџертот на Џипси Кингс на 22 декември во Скопје ќе биде последниот концерт во организација на Авалон продукција за 2017 година. Концертот е во …

Џипси Кингс со предновогодишен концерт во Скопје Прочитај повеќе »

Scroll to Top