ДЕШАВКИ

Клаудија Кардинале на црвениот тепих на „Браќа Манаки”

Легендарната италијанска актерка која ја доби специјалната награда „Златна камера 300“ Клаудија Кардинале беше главна ѕвезда на вечерашниот фестивал „Браќа Манаки“. Кардинале која беше наградена …

Клаудија Кардинале на црвениот тепих на „Браќа Манаки” Прочитај повеќе »

Почнува „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за награда

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме …

Почнува „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за награда Прочитај повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на глувите во Македонската филхармонија

На 28. 9. 2018 година, Светскиот ден на глувите и наглувите, ќе се одржи манифестација по повод 70 години постоење на Националниот сојуз на глувите …

Одбележување на Светскиот ден на глувите во Македонската филхармонија Прочитај повеќе »

Отворено пријавувањето на „Визер – Скопски маратон 2019“

Во мај светската рекордерка, Пола Редклиф, беше сведок на уште еден рекорд, а тоа беше бројот на учесници на „Визер – Скопскиот маратон“. Околу 10.000 …

Отворено пријавувањето на „Визер – Скопски маратон 2019“ Прочитај повеќе »

Познатите пејачи решија да му се вратат на „Макфест“

На 4 октомври ќе почне фестивалот на забвана музика во Штип, „Макфест“. Песните и авторите се веќе познати. Вкупно 32 композиции, познати имиња од македонската …

Познатите пејачи решија да му се вратат на „Макфест“ Прочитај повеќе »

„Исцелител“ е македонскиот кандидат за „Оскар“

Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески ќе биде национален кандидат на Македонија за наградата „Оскар“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје за 2019 …

„Исцелител“ е македонскиот кандидат за „Оскар“ Прочитај повеќе »

Граѓаните маршираат низ Скопје во поддршка за во Европа

Со траспаренти и беџови „Излези ЗА! европска Македонија”, со македонски и знамиња на ЕУ во Скопје се одржува маршот на поддржувачите “ЗА европска Македонија”. Во Скопје …

Граѓаните маршираат низ Скопје во поддршка за во Европа Прочитај повеќе »

Парите од концертот „Мала Италија патува“ наменети за болните од рак

Проектот „Мала Италија патува“, чиј иницијатор е Павле Камилоски, продолжува и оваа година, а новитет за неговото најново издание е хуманитарниот аспект на втората вечер …

Парите од концертот „Мала Италија патува“ наменети за болните од рак Прочитај повеќе »

(Видео) Малку секс, малку смеење во македонската еротска комедија „Мејкинг оф“

Македонската еротска комедија „Мејкинг оф“ доби награда за најдобра режија „Златна роза“ во Бугарија. Наградата „Златна роза“ режисерот Кузма Кузмановски за македонскиот филм „Мејкинг оф“ …

(Видео) Малку секс, малку смеење во македонската еротска комедија „Мејкинг оф“ Прочитај повеќе »

Аптеките „Зегин“ и годинава со највисок квалитет според потрошувачите

Синџирот аптеки „Зегин“ нуди највисоко ниво на квалитет на македонскиот пазар, покажаа најновите резултати на истражувањето QUDAL-QUality meDAL Health 2018/2019. Ова е трета година како …

Аптеките „Зегин“ и годинава со највисок квалитет според потрошувачите Прочитај повеќе »

Фестивалот „Поточиња“ бара деца-пејачи

Организаторот на детскиот фестивал „Поточиња“ објави аудиција за прием на нови членови, деца што ќе пеат на фестивалот што ќе се одржи напролет. Аудицијата ќе се …

Фестивалот „Поточиња“ бара деца-пејачи Прочитај повеќе »

Картите за Ерос Рамацоти од 1.990 до 3.990 денари

Утре во 9 часот наутро ќе бидат пуштени во продажба влезниците за концертот  Ерос Рамацоти во Скопје. Концертот на светски познатиот пејач е на 30 септември …

Картите за Ерос Рамацоти од 1.990 до 3.990 денари Прочитај повеќе »

Ерос Рамацоти на 30 септември доаѓа во Скопје

Ерос Рамацоти на 30 септември, следната година, доаѓа во Скопје за да одржи концерт, соопшти Авалон продукција. Концертот ќе биде во рамките на неговата светска …

Ерос Рамацоти на 30 септември доаѓа во Скопје Прочитај повеќе »

„Златен лав“ во Венеција за филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон

Филмот „Рома“ на мексиканскиот режисер Алфонсо Куарон ја доби наградата „Златен лав“ на 75. филмски фестивал во Венеција. Филмот е семејна драма базирана на детството …

„Златен лав“ во Венеција за филмот „Рома“ на Алфонсо Куарон Прочитај повеќе »

Scroll to Top