Луѓето родени по 1970 година ќе може да станат бесмртни

By

Британскиот футуролог Иан Пирсон тврди дека луѓето родени по 1970 година ќе можат до 2050 да станат бесмртни, објави „Дејли мејл“.

Инженерот и иноватор од Ипсвич смета дека генетското инженерство и вештачката интелегенција ќе му помогнат на човекот да ги надмине ограничувањата на своето тело.

Според него, забавувањето на процесите на стареење, лабораториското создавање ткива, органи, па и т.н. „андроидни тела“, како и новите виртуелни светови и дигитализацијата на умот би можело да ни овозможи вечен живот.

– Оваа опција во почетокот ќе биде наменета само за славните и богати, но и „работничката класа“ ќе може да си го дозволи тоа до шеесетите години од овој век, изјави Пирсон.

Натаму, тој и се согласува дека речиси никој во својата 95. година не би сакал да живее вечно, но сите би сакале да се чувствуваме барем 30 години помлади тогаш.

Ќе ви се допадне

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

TwistMoe: Love, Chunibyo & Other Delusions!: Take On Me - Weekly Short Movie "Kotatsu DE Photo Session" anime episode 3 online free at https://twistmoe.net anime sites

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch Kikou Ryohei Mellowlink aniwatch Episode 12 anime online

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC9ZV0tR-Q2Uv01OZecg7Cpg

Cplusplus: http://www.cplusplus.com/user/animefreakws