Американски политичар умрел со помош на закон што самиот го донел

By

Американскиот политичар Вилем Џуит починал со помош на законот за самоубиство за кој и самиот придонел да се изгласа. Тој починал од рак на 12 јануари на 59 години во својот дом во Риптон. Пред смртта ги поддржал измените на законот од 2013 година, со кој им се дозволува на неизлечиво болните да извршат самоубиство.

dobivaj vesti na viber

Џуит починал благодарение на тој закон, рече неговата сопруга Елен Мејек Џуит.

„Тоа беше во негов стил. Заговараше закон во кој цврсто веруваше и ги користеше своите можности и се залагаше и другите луѓе да го сторат тоа“, рече неговата ќерка Абигејл.

Џуит работеше како адвокат и беше страстен вљубеник во велосипедизмот. Тој беше дел од Претставничкиот дом во Вермонт од 2003 до 2016 година и остана запаметен кај пријателите и колегите по својата енергија, хумор и интелигенција.

Пред смртта тој го искористи законот што одигра важна улога во неговиот крај. Тој сметаше дека ограничувањето за пацинетите да им заврши животот достоинтвено и предолгите чекања и мачења за такво нешто се опструктивни и потполно бесмислени.

 

Ќе ви се допадне

watch anime dub. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

online anime Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone

anime website Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

anime sites One Piece (Dub)

anime websites Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

tải go88