Американците бараат да ураганот Ирма се преименува во Иванка

By
Мораме да извршиме притисок до надлежните за да го завземат вистинскиот став за здравјето и безбедноста на луѓето ширум светот и генерациите кои доаѓаат.

Неколку илјадници Американци потпишаа петиција со која од Светската метеоролошка организација бараат да ураганот Ирма, кои пустоши на Карибите, се преименува во Иванка, името на ќерката на претседателот на САД Доналд Трамп.

Тие, имено, веруваат дека така ќе ја подигнат свеста на политичките лидери за влијанието на климатските промени и извршениот притисок на владата во САД и одлулата на претседателот Трамп за Парискиот договор за климатските промени, пишува Индипендент.

Ураганот Ирма, кој неодамна е формиран над Атантскиот океан доцна синоќа го подигна источниот карипски остров Барбуду, следен на удар е островот Ливорд, а не се исклучува и можноста за нов ураган.

Како причина на бурата се сметаат климатските промени.

Во онлајн петицијата се наведува дека е неопходно да се изврши притисок на администрацијата на Трамп и одлуката на претседателот за Парискиот договор за климатските промени.

„Со оглед на тоа дека температурата на водата и воздухот растат, но и нивото на морето, зголемена е разорната моќ на бурата“, се наведува во петицијата и укажува на одлуката на администрацијата на Трамп дека само ќе го влоши ефектот на идните одлуки.

„Мораме да извршиме притисок до надлежните за да го завземат вистинскиот став за здравјето и безбедноста на луѓето ширум светот и генерациите кои доаѓаат“, се наведува во петицијата.

 

 

Ќе ви се допадне

4anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime Dragon Ball (Dub)

english anime My Hero Academia Season 3 (Dub)

sites to watch anime Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 13

4Anime Naruto