Астролози откриле далечна галаксија, која полека почнува да исчезнува

By

Астрономите и научниците од Европската јужна опсерваторија открија галаксија во вселената, која полека почнува да згаснува. Тоа велат дека може да биде значајно откритие во разбирањето на вселената и животот во галаксијата.

Како што навеле од Европската јужна опсерваторија, галаксијата умира кога ќе престане да се формираат ѕвезди. Галаксијата што ја откриле со неверојатна брзина ја губела силата и производството на гориво, кое го добивала со помош на ѕвездите.

Во ESO веруваат дека гаснењето на галаксијата е предизвикано со судир со друга галаксија. Според наводите на ESO, новата галаксија, која се формира со судирот, е позната под името ID2299.

„Ова е првпат во далечната галаксија да забележиме типична масовна галаксија што создава ѕвезди и која умира поради масовното исфрлање гасови“, вели Анаграција Пуглиси, водечкиот човек на тимот истражувачи, кои ја спровеле новата студија.

 

 

Ќе ви се допадне

Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 3 (https://animeflix.nl/m/j4DD/ep-3) at ANIMEFLIX my hero academia animeflix

Akudama Drive (https://animeheaven.pro/m/MQ2k) Episode 12 at AnimeHeaven bleach anime heaven