„Бегството од Шошенк“ е најдобар филм на сите времиња

By

Страницата на филм и филмска критика IMDВ го избра „Бегство од Шошенк“ за најдобар филм на сите времиња.

Култниот филм од 1994 година го режираше Френк Дарабонт. Тој го напиша и сценариото за филмот, базирано на истоимениот роман, „Бегство од Шошенк“ на Стивен Кинг. Главните улоги ги играа Тим ​​Робинс и Морган Фримен, како затворениците Енди Дуфрен и Елис Бојд Ридинг.

Иако рецензиите за филмот беа позитивни, тој финансиски помина лошо, бидејќи не заработи ни милион долари за време на првиот викенд, а до крајот на прикажувањето оствари заработка од околу 16 милиони долари. Ова не било доволно да ги покрие трошоците за снимање и маркетинг, бидејќи компанијата потрошила 25 милиони долари.

Денес, „Бегство од Шошенк“ е прв на листата на 250 омилени филмови на IMDB со повеќе од милион гласови.

Ќе ви се допадне

AnimeFLV - Ver Anime, Ver Anime Online Sub Español en HD

Website https://wcostream.cc: Watch Actors: Songs Connection (Dub) wcostream Episode 12 close enough wcostream

4Anime: Crayon Shin-chan Movie 02: Buriburi Oukoku no Hihou anime episode Full online free at https://4anime.biz watch anime dub

Watch anime online for free at AniWatch watch anime free

Northsinai gov: http://www.northsinai.gov.eg/citizens/cases/Lists/List/DispForm.aspx?ID=21451

Roundme: https://roundme.com/@kissanimemx/about