Биткоинот достинга нова рекордна вредност од 57.000 долари

By

Биткоинот денес постигна рекордна вредност од 57.000 долари, јавува Coindesk. Неговата вредност пораснала за 2,52% и достигна точна сума од 57.396 долари, пренесува TASS.

Од почетокот на годината, па досега, биткоинот се засилил за околу 72%, а исклучителен раст е забележан откако производителот на електрични автомобили „Тесла“, соопшти дека во виртуелната валута вложил 1,5 милијарди долари.

Покрај тоа, за неговиот раст допринесло и побарувачката на големи инвеститори, кои веќе навестиле дека ќе почнат да го прифаќаат како средство за плаќање.

Ќе ви се допадне

GoGoAnime gogoanime anime list: Naruto: Shippuden (https://gogoanime.be/m/kLE) Episode 500

4Anime 4anime kakegurui: Attack on Titan Season 3 (Dub) (https://4anime.biz/m/9RGZ) Episode 12