Бојко Борисов е заразен со коронавирус

By

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов потврди дека е заразен со коронавирус. По две тестирања, се покажало дека тој е позитивен на Ковид-19. Премиерот во моментов се наоѓа на домашно лекување.

Тој уште во саботата изјави дека е во самоизолација, откако бил во контакт со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој исто така бил позитивен на тестот за корона.

Од Регионалниот Здравствен Инспекторат во Софија, соопштиле дека е укинат задолжителниот карантин на Борисов, затоа што тој два последователни дена имал негативни тестови на Ковид-19.

 

 

 

Ќе ви се допадне