Домашен рецепт за отстранување на влакненцата од лицето

By

Влакненцата на лицето се вистински кошмар за жените. Но, постои маска за лице што можете да ја направите сами, а која помага во нивното отстранување.

Потребни состојки:

  • една лажица куркума
  • две лажици брашно од леблебија
  • малку млеко или јогурт

Измешајте ги состојките и нанесете ја маската на лицето. Оставете да дејствува 20-ина минути, а потоа добро измијте си го лицето со топла вода. Третираната кожа може да биде малку црвена по третманот, но црвенилото ќе изчезне.

Оваа маска употребувајте ја 4 пати неделно во текот на целиот месец и ќе забележите намалување на влакненцата од лицето.

Ќе ви се допадне