Дутерте и порача на ЕУ – „Можете слободно да одите во пеколот“

By

Дутерте упати порака до Европската унија.

„Доколку не го прифатите моето образложение за борбата против наркотиците, можете слободно да одите во пеколот“, изјави претседателот на Филипините Родриго Дутерте.

На тој начин тој одговори на годишниот извештај на ЕУ за човековите права и демократијата во светот во која тој процени дека ситуацијата на Филипините особено е загрозена поради планот за човекови права и демократијата.

И уште наведе дека под Дутерте во земјата завладеала културата на идентификација“.

Тој го обвини Брисел дека се меша во внатрешните работи на Филипините.

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak anime freak one piece: Watch Naruto Episode 61 (https://animefreak.ws/m/3qx7/ep-61)

ANIMEFLIX mob psycho 100 animeflix: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 4 (https://animeflix.nl/m/PkDK/ep-4)