(Фото) На брегот на австралискиот остров Тасманија се насукаа 270 китови

By

На брегот на австралискиот остров Тасманија се насукаа 270 китови, од кои најмалку една третина починале. Китовите биле пронајдени во понеделникот, а спасувачите стравуваат дека има уште мртви. Морските биолози се обидуваат да спасат некои од нив.

Велат се прават деликатни операции кои веројатно ќе траат со денови. Засега не е познато зошто китовите се насукале на брегот, пренесува Би-би-си. Последен пат вакво масовно насукување на китовите на Тасманија се случило во 2009 година.

 

Ќе ви се допадне