(Галерија) Марс низ објективот на роверот „Персеверанс“

By

Пред две недели роверот „Персеверанс“ се спушти на површината на Марс по седуммесечно патување од Земјата. Од таму испрати фотографии од околината на местото на слетување, кратерот Езеро, 49 километри широка депресија северно од екваторот на планетата.

Главната цел на мисијата на „Персеверанс“ е да бара траги на древен примитивен живот кој можеби постоел. Научниците веруваат дека некогаш тоа било езеро. Тој исто така ќе ја испитува геологијата на Марс и ќе собира примероци од карпи и почва, а исто така ќе фотографира со своите 23 камери. Во план е да се изведе и првиот лет со минихеликоптер во разретчената атмосфера на Марс.

Ќе ви се допадне

4Anime my hero academia 4anime: Watch SK8 the Infinity Episode 4 (https://4anime.biz/m/PRWZ/ep-4)

ANIMEFLIX animeflix hunter x hunter 2011: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) (https://animeflix.nl/m/472Y) Episode 26