Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот, сопственикот на „Тесла“ изгубил 15 милијарди долари за еден ден

By

Според процените на агенцијата „Блумберг“, Илон Маск повеќе не е најбогатиот човек на светот, пишува британски „Телеграф“. Сопственикот на „Тесла“ изгубил 15 милијарди долари за еден ден.

Маск ги изгубил милијардите поради падот на вредноста на биткоинот по што се намали вредноста на неговото нето-богатство.

Акциите на „Тесла“, која произведува електрични автомобили, вчера паднаа повеќе од 20 %, повлечени од падот на цената на биткоинот на 45.000 долари.

Губитокот на Маск доаѓа само две недели откога од „Тесла“ објавија дека нивната сметка и биланс е зголемен 1,5 милијарда долари во биткоин.

Ќе ви се допадне

WCOStream watch anime online: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 8

AnimeTV dubbed anime: Watch Dragon Ball (Dub) Episode 122 (https://animetv.cc/m/KKX/ep-122)