Иванка Трамп повикана да сведочи против татко ѝ за немирите во Капитол

By

Пододборот на Претставничкиот дом, кој е занимава со насилниот упад во американскиот Конгрес, кој е случи на почетокот на јануари 2021 година, побара од Иванка Трамп доброволно да соработува во постапката што се води.

dobivaj vesti na viber

Од неа е побарано да присуствува на претресот, кој би се одржал на почетокот на февруари, и да даде информации за постапките на татко ѝ, поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп.

Таа треба да сведочи за телефонските разговори меѓу Доналд и тогашниот потпретседател на САД, Мајк Пенс. Пододборот смета дека Иванка била присутна кога се воделе тие телефонски разговори. Истражувачите сакаат да ги проверат тврдењата на Доналд дека не му вршел притисок на Пенс за да ги отфрлат резултатите од претседателските избори, на кои беа поразени.

Во тој период Иванка Трамп му била советничка кај Доналд сè до извршувањето на функцијата американски претседател.

„Од сведоштвата до кои дојдовме заклучивме дека персоналот во Белата куќа во неколку наврати побарал ваша помош во обид да го убедите претседателот Трамп да реагира по повод безаконието и насилството што беше направено на Капитол Хил“, стои во поканата до Иванка.

Претходно ѝ беше издадена и задолжителна покана за присуство на претресот на Руди Џулијани и другите членови на правниот тим на Доналд, кои поднеле неаргументирани приговори за регуларностите на резултатите на изборите во 2020 година, за кои поранешниот претседател неосновано тврдеше дека се украдени.

 

Ќе ви се допадне

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

Dragon Ball (Dub) Episode 149

Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside Episode 8

My Hero Academia Season 5 Episode 17

animes online Record of Ragnarok

High School DxD

tải go88