„Јагуар“ ќе произведува само електрични автомобили од 2025 година

By

Луксузниот бренд за автомобили, Јагуар ќе произведува само електрични автомобили почнувајќи од 2025, изјави британската компанија во понеделникот. Јагуар Ленд Ровер, кој е во сопственост на индијската компанија Тата Моторс, се надева дека со оваа промена ќе ја зголеми побарувачката на нивните автомобили.

dobivaj vesti na viber

Оваа промена значи дека и производството на автомобилите ќе се премести од Бирмингем во Солихул. Извршниот директор на компанијата изјави дека брендот се обидува да пронајде нови можности за зголемување на профитабилноста и раст на нивната вредност.

Ќе ви се допадне

tải sunwin

sunwin

sunwin tài xỉu sunwin sunwin tài xỉu

sun win

sunwin club sunwin club sunwin web