Како најлесно да се спакувате за планинарње: практичен водич за почетници

By

Покрај тоа што е важно физички и психички да се подготвите за искачувањето, важно е да ги имате сите потребни работи со вас.

Пред да почнете да планинарите, треба добро да се подготвите. Не само што треба да ја изберете вистинската облека и чевли, туку и да го спакувате ранецот на вистински начин. Мора да ги содржи сите реквизити што ќе ви бидат потребни. Ги има многу, па затоа е потребна добра организација.

За да се уверите дека ништо не сте заборавиле за време на пакувањето, најдобро е да направите список, а потоа да го спакувате ранецот според него. Особено ако сте почетник во оваа авантура.

Начинот на кој е спакуван ранецот е многу важен

Ако мислите дека е полесно само да ги ставите одеднаш сите ваши резерви во него, направете го тоа. Следниот пат ќе сфатите дека тоа било голема грешка.

Не само што ќе ви пречи тоа што нема да можете веднаш да го најдете тоа што ви треба, туку лошо спакуван ранец може и да ви го отежне искачувањето. По некое непишано правило, она што најмногу ви треба е на дното на ранецот. А тоа значи дека во одреден момент ќе треба да ги извадите сите работи додека да го најдете. Не само што го отежнува искачувањето, може да биде и опасно по живот.

Како започнало сето ова?

Ранецот, кој имал цврста рамка и бил направен од кожа од фоки, го дизајнирал Лојд Нелсон во 1922 година. Тој всушност го дизајнирал за да си го олесни пешачењето на Алјаска. Подоцна се развил ваквиот ранец, со основна цел значително да им се олесни искачувањето на планинарите.

Сепак, иако производот несомнено напредувал, планинарите со тек на време сфатиле дека е многу поважно како ќе ги пакуваат работите во него.

Мора да има ред

Најдобро е најпрво да ги сортирате предметите што ги пакувате во ранецот. Идеално би било да ги распределите во три категории, за да имате полесни, средни и потешки реквизити. Треба да замислите дека и вашиот ранец е поделен на три дела.

На дното дефинитивно треба да се наоѓа вреќата за спиење, односно перниче за спиење и шатор кој треба да бидат спакувани во водоотпорна вреќа.

Веднаш над нив е делот за средно тешки предмети, кои треба да се наоѓаат практично во средина. Тој треба да содржи предмети потребни за подготовка на храна, како што се горилници, резерви на вода и намирници. Секако овде не се наоѓа спакуваната храна која имате намера да ја јадете за време на искачувањето. Се подразбира дека горивото за горилникот, ако го носите, мора да биде цврсто затворено и идеално е да биде физички одвоено од храната.

Следниот дел од ранецот, најгоре, треба вертикално да биде поделен на два дела, така што потешките предмети ќе бидат спакувани поблиску до задниот дел, додека полесните ќе бидат поблиску до надворешната страна на ранецот. Покрај комплетот за прва помош, треба да имате и средства за хигиена, можеби филтер за вода и облека, како што се панталони, јакна, капут за дожд, како и други предмети за облека за кои сметате дека можеби ќе ви затребаат за време на искачувањето.

И уште неколку ситници

Главната карактеристика на планинарските ранци се многубројните помали и поголеми џебови. Тие исто така треба да се искористат паметно и да не се преоптоваруваат, за да не се наруши рамнотежата, така што спакуваниот ранец нема негативно да влијае врз рамнотежата. Во џебовите може да се најдат ситници како очила за сонце, балсами за усни и спреј за инсекти, но и документи, компаси, мапи и слични намирници.

Храната ќе ја консумирате за време на искачувањето, секако, треба да биде на врвот од ранецот.

Не заборавајте ги стаповите и јажето за качување, како и камперското столче и сите останати ситници, кои можете да ги спакувате со помош на појасот на планинарскиот ранец и јамките што се на него.

Ќе ви се допадне

AnimeFreak: Dimension W OVA (Dub) anime episode Full online free at https://animefreak.ws kiss x sis animefreak

Website https://aniwatch.pro: Watch Aikatsu Stars! aniwatch Episode 100 watch animes

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Animepahe Watch anime online, English anime online HD