Капсула од канабис која може да ги замени сите лекови против болка

By

Луѓето ширум светот сè повеќе стануваат свесни за природните лекови и алтернативната медицина. Но, тоа не го менува ставот на големите фармацевтски компании да ги протуркаат своите лекови во отворената уста на јавноста и покрај нивните бројни и добро документирани  нуспојави.

dobivaj vesti na viber

Семожните здравствени предности на канабисот сè повеќе стануваат прифатени во општеството.

Компанијата „Фориа релиф“ произвела вагинална капсула на база на ароматично какао масло, која е совршена замена за викодин мидол и ибупрофен. Таа исклучиво ги третира менструалните грчеви и ги опушта мускулите. Освен тоа, истата не доведува до психотропни нуспојави.

Произведена е од канабис без пестициди и адитиви. Нејзините активни состојки се користат во процесите без микробиали и помешани се со точни дози; 60mg тетрахидроканабинол (THC) и 10mg канабидиол (CBD).

Болката е блокирана од страна на THC, која настанува во подрачјето одговорно за задоволство во мозокот. CBD ги опушта мускулите и ги третира грчевите и има позитивно влијание на воспалителните механизми на телото. Ги опушта згрчените мускули и ја умртвува болката во дијафрагмата.

Некои од субјектите врз кои е тестирана изјавиле дека ја почувствувале под половината кон бутот и се чувствувале како да лебдат во некоја друга галаксија.

Сепак, овој неверојатен лек се продава само во Калифорнија, а уште не е одобрен од страна на ФДА.

Но, ако се одлучите да го користите, консултирајте се со лекар претходно, иако засега нема никакви приговори од луѓето кои го пробале.

 

Ќе ви се допадне