Колекционер ја продава даночната пријава на Хитлер од 1926 година

By

MomentsInTime.com е интернет-страница што се занимава со продажба на ретки историски документи. Во понудата сега се наоѓа и даночната пријава на Адолф Хитлер од 1926 година, а цената што продавачот ја сака е огромна.

Верувале или не, дури и Хитлер морал да плаќа данок.

„Две работи што луѓето ги презираат, Адолф Хитлер и данок, се споија во онлајн-продажба“, истакнуваат странските медиуми.

Според документот, бруто-доходот на Хитлер бил 2.487 рајхмарки, некогашната германска валута.

Нацистичкиот лидер тогаш е пуштен од затвор, а неговата озлогласена автобиографија „Меин Кампф“ објавена е само година дена претходно.

Документот што се продава во себе го содржи потписот на Хитлер, како и неговата домашна адреса.

Продавачот за оваа даночна пријава бара 100.000 евра.

 

Ќе ви се допадне

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

One Piece (Dub) Episode 756

anime website 4Anime One-Punch Man

anime to watch Attack on Titan Final Season

anime sites One Piece

4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 30