Македонија меѓу најнесреќните места за живеење во светот, според светскиот извештај за среќа

By

Американската агенцијата „Галуп“, која се занимава со истражување на јавното мислење, неодамна спроведе традиционална анкета која влијаеше врз создавањето на најновиот светски извештај за среќа.

Според добиените резултати, Македонија се наоѓа меѓу најсреќните места за живеење. Таа се најде на 75. место од вкупно 95 рангирани земји.

Како што се вели во извештајот, најсреќно место на Балканот е Хрватска, која се најде на 23. место со оценка 6,51, а зад неа за неколку места е Словенија на 26. место со оценка 6,46. Потоа следува Косово на 31. место, Србија на 42. место, Босна и Херцеговина на 58. место и Албанија на 63. место, додека Македонија е најдоле рангирана, односно се наоѓа на 75. место.

Што се однесува за земјите ширум Евопа, топ три најсреќни места за живеење се: Финска со оценка 7,89, Исланд со 7,58 и Данска со 7,51. По нив следуваат Швајцарија, Холандија, Шведска, Германија и Норвешка.

Додека од земјите надвор од границите на Европа, само Нов Зеланд се најде меѓу првите десет, додека САД се искачи на 14. место, а Канaда падна на 15. позиција. Во Азија најдобро се живее во Тајван којашто се најде на 19. место, а во Африка најдобро место за живеење е Нигерија којашто се најде на 59. позиција.

Ќе ви се допадне

AniWatch: Cafe de Oni anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch animes

Website https://animetv.cc: Watch No Money Omake episodes animetv Episode 4 chia anime tv me

Watch Project A-Ko 2: Daitokuji Zaibatsu no Inbou Episode Full

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Methodspace: https://www.methodspace.com/members/gogoanimebe/profile/

Gogoanimelol website2: http://gogoanimelol.website2.me/