Македонскиот филм „Северен Пол“ ќе се прикажува на фестивал во Талин

By

Краткометражниот филм „Северен Пол” на Марија Апчевска-Петровска, во продукција на „Кино око“ ќе биде дел од официјалната конкуренција на фестивалот Black Nights Film Festival (PÖFF) во Талин. „Северен Пол“ на фестивалот ќе биде прикажан на 17 ноември. Главните улоги ги толкуваат Антонија Белазелкоска и Лука Митев.

Ова е уште еден успех за македонскиот филм, кој учествуваше во официјалната конкуренција на Канскиот филмски фестивал и на фестивалите во Сараево, Конкорто во Италија, Батуми и Сванети во Грузија, Тирана, Рејкјавик, Монпелје и Солун. По ова, во текот на ноември следува учество на фестивалот во Стокхолм.

Од 2019 година Black Nights Film Festival е член на Европска филмска академија (EFA) и на секое издание фестивалот кандидира еден краток филм во изборот за Европски филмски награди. Исто така, овој фестивал секоја година номинира и филм за наградата на Британската академија за филм и телевизија (BAFTA).

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak: World Trigger 3rd Season anime episode 2 online free at https://animefreak.ws animefreak dororo

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

Animepahe Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeheaven.pro: Watch Fox Spirit Matchmaker 7th Season animeheaven Episode 12 dragon ball z anime heaven

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed