Место во езерото, светиот крст во Охрид се фрлаше во црковен казан

By

Место во Охридското езеро, годинава, светиот крст  за првпат се фрлаше во казан во светиот храм Свети Никола Геракомија. Никола Чорбески од Варош беше среќникот кој го фати.

Поради пандемијата и почитување на мерките за заштита од коронавирусот, најмасовната црковно народна манифестација, која векови наназад се случува во Балканскиот Ерусалим, годинава беше откажана. Охриѓани сепак останаа верни на традицијата и се искапија за здравје во ладните езерски води.

Охридскиот градоначалник Константин Георгиевски, преку објава на Фејсбук апелираше граѓаните на Водици да се воздржат од традиционалните групирања за време на големиот христијански празник

Ќе ви се допадне

Watch One Piece (Dub) Episode 599 (https://gogoanime.be/m/p0E/ep-599) at website https://gogoanime.be gogoanime kissanime tv

Watch Dr. Stone (Dub) Episode 19 (https://funimationfree.com/m/DlzP/ep-19) at website https://funimationfree.com one piece stampede eng dub