Може ли брачна двојка да преживее во Германија со плата од 1200 евра?

By

На Балканот со плата од 1200 евра, луѓето буквално би пееле, но дали еден брачен пар во Германија може да преживее со овие пари?

Тоа прашање на Фејсбук го поставил Стивен во групата „Одиме во Германија“, а одговорот кој го добил открива многу за животот на Балканците во државата од сништата.

„Плата од 1190 евра го Германија! Дали со овие пари може да се преживее? На станот би дале 600 евра, храната 200 евра, два мобилни телефони и интернет 70 евра, ви остануваат околу 300 евра месечно за гардероба, да излезете некаде или за нешто што самите сакате да си го купите“, прашал Стивен за изводливоста на овие сметки и само го додал моментот во прашањето, доколку и сопругата и тој немаат кредити и возат велосипеди.

Во коментарите копјата се кршеа околу цената за храна.

„Не можете 200 евра месечно да дадете за храна, тоа е барем по личност. Таа сметка е валидна ако јадете само салама“, му одговорила една од лицата со коментар, по име Јасмин и додала дека во Белград на храна се трошат речиси сите пари, се купува само во хипермаркетите за да се заштеди повеќе.

Сметките почнале да се редат.

„Ние сме тројца, а се храниме квалитетно за само 250-300 евра месечно. Во Германија квалитетната храна е многу поевтина, отколку секој ден да купувате салама и конзерви, кој се по минимално едно евро или две максимум. А знаете ли какви се пакувањата на салама во Германија – 10 парчиња исечени на еден милиметар“, напишал Далибор.

Петар дури и ја фотографирал својата вечера, која го чинела две евра. Тестенини 80 центи и две конзерви риби (по шест парчиња од по три евра).

Во Германија може месец дена да се јаде за 200 евра, но клучот е во тоа да оброците се подготвуваат по дома. Во рестораните речиси да не излегува никој, а пожелно е и да се нарача храна.

Повеќето се согласиле дека со една плата во Германија може да се живее многу тешко. Минимум 1500 евра, смета Радован.

„Со една плата во Германија, која е сепак сигурна, може да се живее. Ако работат двајцата, без оглед што имаат деца, може и да се заштеди. Храната и опремнина за станот може да се купува секја недела. Многу од тоа има и на акции. Секогаш гледам тоа да е производ од Германија“, пишува Марија.

 

 

 

Ќе ви се допадне

Watch Dragon Ball Z Episode 203 (https://gogoanime.be/m/n2yL/ep-203) at website https://gogoanime.be. See more gogoanime one punch man

In Another World With My Smartphone (Dub) Episode 12 at website https://animeheaven.pro. See more animeheaven bleach