Новогодишниот концерт во Виена првпат ќе се одржи без публика

By

Традиционално, на 1 јануари ќе се одржи новогодишниот концерт на Виенската филхармонија, но првпат без публика поради пандемијата со коронавирусот.

Австриската влада донесе одлука дека до 7 јануари нема да има концерти со публиката во земјата, а тоа ќе важи и за најголемиот музички настан на 1 јануари. Директорот на Виенската филхармонија, Даниел Фрошауер, најави дека новогодишниот концерт ќе се одржи во празна сала.

„Ќе мора да се прилагодиме на ситуацијата дека нема публика да аплаудира, што е ново искуство за оркестарот. Ќе мора да смислиме нешто драматуршки“, објасни тој за австриските медиуми.

Виенската филхармонија нема да биде целосно без аплауз, бидејќи австрискиот јавен сервис (ORF), кој го пренесува концертот во живо, создаде интерактивен аплауз. Во соработка со компанија во Грац, воспоставена е платформа благодарение на која секој регистриран гледач може да аплаудира на крајот од двата дела на концертот, а тој аплауз ќе се слушне во Златната сала на „Музикферајна“.

Фрошауер вели дека откажувањето на концертот никогаш не било доведено во прашање.

„Би било невозможно без тој концерт, и на меѓународен план“, вели тој, потсетувајќи дека новогодишниот концерт го следат повеќе од 30 милиони гледачи на телевизија ширум светот.

Концертот ќе го диригира Рикардо Мути, а програмата е насочена кон династијата Строс. Со цел концертот да не го загрози здравјето на музичарите, Виенската филхармонија ќе ги примени сите валидни мерки. Така, музичарите ќе бидат поделени во две групи, едната оркестар на Виенската опера и другата за новогодишниот концерт, кој редовно ќе се тестира.

Ќе ви се допадне

Watch Fate/stay night: Heaven's Feel - III. Spring Song Episode Full - Cam (https://kissanimeonline.com/m/lvM7/ep-1) at website https://kissanimeonline.com. See more spirited away kissanime

Watch Hero Return Episode 8 at website https://animeheaven.pro. See more attack on titan anime heaven