Објавена временска прогноза за следните три месеци – кaква зима нè очекува?

By

Државниот хидрометеоролошки завод во Хрватска објавил временска прогноза за следните три месеци. Метеоролозите очекуваат малку потопол период од вообичаениот.

Во следните три месеци во целина се предвидуваат малку повисоки топли температури. Притоа, такви температури се очекуваат во ноември, и тоа во поголемиот дел од земјите на Балканот, а позитивна промена на температурите се очекува и во декември. Од друга страна, во јануари во некои подрачја е поголема веројатноста за малку поладно време од вообичаено.

prognoza-2

Што се однесува до врнежите на снег, во следните три месеци веројатно вкупната количина ќе биде просечна или помала од просечната. Притоа веројатноста за суша е зголемена во ноември, и тоа особено на југ, а во јануари на запад. Во декември постои веројатност за врнежи од снег, и тоа во средината на месецот.

Иако се очекува малку потопло време или време со помала количина врнежи од снег, можно е да дојде и до пресврт, односно ладен воздух, кој ќе донесе снег кога најмалку се очекува.

Ќе ви се допадне

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeBee: The [email protected] Cinderella Girls: Spin-off! anime episode Full online free at https://animebee.to anime online

KissAnime: Barefoot Gen (Dub) anime episode Full online free at https://kissanime.mx watch anime dub

Website https://animeflv.uk: Watch Code Geass: Lelouch of the Rebellion III - Glorification animeflv Episode Full watch anime dub

Animeflixnl blogspot: https://animeflixnl.blogspot.com/

Linkhay: https://linkhay.com/u/gogoanimelol