Објавени финалистите за европски автомобил на годината

By

Објавена е листата на седумте финалисти за европски автомобил на годината за 2022, од кои шест се финалисти, а еден е плагин хибриден со електрична верзија, која треба набргу да пристигне, соопшти жирито.

Финалистите што ќе се борат за титулата се: Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6, Peugeot 308, Renault Mégane E-Tech и Škoda Enyaq iV.

Електричните возила земаат сè поголем замав и стануваат сè поважни – и директен аргумент за тоа е токму листата на финалисти што ќе се борат за титулата европски автомобил на годината за 2022.

Сите се електрични возила, освен францускиот автомобил Peugeot 308, кој е веќе достапен во две плагин хибридни изведби. Сепак, според најавите, и од него се очекува да има целосно електрична варијанта.

 Победникот ќе биде објавен на 28 февруари.

Ќе ви се допадне

english dubbed anime. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 9

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 3 Episode 20

anime to watch ANIMEFLIX Horimiya (Dub)

My Hero Academia Season 5 Episode 19

anime sites Horimiya (Dub)