Обновата на Нотр Дам конечно може да почне, за што се исечени 1.000 стари дабови дрвја

By

Властите во Париз соопштија дека обновата на катедралата Нотр Дам во Париз, која изгоре пред две и пол години, конечно може да почне. За таа цел биле исечени 1.000 стари дабови дрва. Градежните зафати ќе почнат зимава, откако ќе биде распишан тендер за избор на компании.

Голем дел од Катедралата изгоре во април 2019 година, по што претседателот на Франција, Мануел Макрон, им вети на граѓаните дека истата ќе биде обновена и повторно отворена до 2024 година, кога Париз ќе биде домаќин на Олимписките игри.

„Целта е првата богослужба да се одржи на 16 април 2024, кога ќе бидат пет години од пожарот. Решени сме да успееме во тоа“, изјави Жан-Луј Жоржелан, шефот на државната служба за обнова на Нотр Дам.

Во пожарот настрадаа покривот и една од историските кули и катедралата ќе биде обновена според претходниот дизајн. За да се обнови 96 метри високата кула од 19 век, исечени се илјада стари дабови дрвја во сите региони на Франција.

Причината за пожарот досега не е точно утврдена, при што се шпекулираше со проблем во електричните инсталации и со фрлена цигара.

Ќе ви се допадне

Itsudatte My Santa! Episode 2

AnimeDao: Fate/Grand Carnival anime episode 2 online free at https://animedao.nl animedao weathering with you

AnimeTV: The Dining of Link Lee anime episode 9 online free at https://animetv.cc anime tv darling in the franxx

Koisuru Asteroid: KiraKira Zoukan-gou (https://animepahe.cc/m/wbXK) Episode 12 - Raw

Scholar google: https://scholar.google.com/citations?hl=vi&authuser=5&user=WCYq8iwAAAAJ

Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/aoxjt