Речиси 80 % од Американците сметаат дека Бајден е новиот претседател на САД

By

Речиси 80 % од Американците, вклучувајќи и повеќе од 50 % од републиканците, го препознаваат демократскиот кандидат Џозеф Бајден како победник на претседателските избори во САД.

Ова го покажуваат резултатите од испитувањата на јавното мислење, кое го спровеле агенциите „Ројтерс“ и „Ипсос“.

Во анкетата, која е спроведена меѓу саботата и вторникот, 79,7 % од Американците со право на глас веруваат дека Бајден извојувал победа и влез во Белата куќа.

Околу 13 отсто од испитаниците сметаат дека претседателските избори сè уште не се решени. Три проценти велат дека победил Трамп, а пет проценти од испитанциите изјавиле дека не знаат, наведува „Ројтерс“.

Кога станува збор за политичките партии, од испитаните 10 републиканци, околу шест од нив изјавиле дека Бајден победил, а речиси секој демократ кој учествувал во анкетата изјавил дека победил демократскиот кандидат.

Околу 72 % од испитаниците изјавиле дека поразените на изборите треба го признаат поразот, а 60 % од анкетираните веруваат дека ќе дојде до мирна транзиција на власта по истекот на мандатот на Трамп во јануари.

Во анкетата, која е спроведена на англиски јазик во САД, испитани се 1.363 полнолетни Американци. Додека претседателската трка меѓу Бајден и републиканскиот актуелен претседател Доналд Трамп и понатаму е неодлучна во три сојузни држави, Бајден, кому му се потребни 70 избирачки гласови за победа, според последните резултати, кои во вторникот попладне ги објави Edison research, освоил 279 избирачки гласови, а Трамп 214, пренесува „Ројтерс“.

Ќе ви се допадне

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Dragon Ball Super

Bleach

anime streaming AniWatch The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

aniwatcher AniWatch Record of Ragnarok

dubbed anime Death Note (Dub)