Петтиот дијамант по големина во светот вреди 40 милиони долари

By

Дијамантот за кој се верува дека е петти по големина во светот и дека би можел да вреди 40 милиони долари е пронајден во Лесот, соопшти денеска рударската компанијата „Џем дајмандс“.

Компанијата го откопала дијамантот во еден рудник во Леценг, а објавено е дека на драгоцениот камен има 919 карати и дека е исклучително квалитетен.

Фирмата го купила овој рудник во 2006 година, а претходниот рекорд за оваа локација го држел дијамантот „Ветување од Лесот“, кој имал 603 карати.

„Сепак, овој исклучителен дијамант, кој е откопан, е со најголем квалитет досега. Ова е големо откритие“, изјави директорот на „Џем дајмандс“, Клифорд Елфик.

Вредноста на акциите на компанијата на берзата во Лондон утринава пораснала 14 отсто.

 

 

Ќе ви се допадне

Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 (https://animeheaven.pro/m/oyea) Episode 11 at website https://animeheaven.pro animeheaven bleach

Watch Akudama Drive Episode 5 (https://gogoanime.be/m/2Egk/ep-5) at website https://gogoanime.be. See more kenja no mago gogoanime